:format(webp)/nginx/o/2025/01/03/16576961t1h8e17.jpg)
Eiropas Centrālā banka (ECB) piemērojusi kopumā 1,24 miljonu eiro sodu SEB bankām Baltijā par iekšējo reitingu modeļu prasību pārkāpumiem, nenodrošinot pietiekami konservatīvu kredītriska parametru novērtēšanu, vēsta ECB.
Tostarp Latvijas "SEB bankai" piemērots sods 340 000 eiro apmērā, Igaunijas "SEB Pank" - 410 000 eiro apmērā, bet Lietuvas "SEB bankas" - 490 000 eiro apmērā. Bankām sodi piemēroti par noteikto prasību neievērošanu saistībā ar konservatīvisma līmeni dažiem to iekšējiem modeļiem.
"SEB bankas" pārstāve Jeļena Novaka aģentūrai LETA norādīja, ka "SEB bankā" ir apstiprinājusi ECB lēmumu un neplāno to pārsūdzēt. Banka veikusi nepieciešamās darbības, un ECB minētie trūkumi ir novērsti.
ECB atzīmē, ka no 2022 gada jūlija līdz 2024.gada septembrim minētās trīs bankas neveica atbilstošus pasākumus, lai izpildītu ECB noteiktās prasības izstrādāt sistēmu, kas ļautu aprēķināt atbilstošu konservatīvisma līmeni attiecībā uz riska parametriem, ko nosaka daži to iekšējie uz reitingiem balstītie modeļi, kurus izmanto būtiskai daļai to riska svērto aktīvu. Attiecīgās bankas neizpildīja prasības, neraugoties uz ECB piešķirto papildu laiku konstatēto trūkumu novēršanai.
Iekļaujot riska parametru konservatīvisma līmeni, banka nodrošina, ka riska svērumi saglabājas pietiekami piesardzīgi arī tad, ja riska aplēšu iegūšanai izmantotajā modelī pastāv iespējamas neskaidrības. Šīs nenoteiktības, cita starpā, var rasties nepareizu datu ievades vai neatbilstošu statistisko metožu piemērošanas dēļ. Konservatīvi riska svērumi ietekmē riska svērtos aktīvus, kas ir būtisks rādītājs bankas bilances riska profila novērtēšanai. Tas savukārt ietekmē bankas kapitāla rādītājus.
Šajā gadījumā ECB ir klasificējusi pārkāpumus kā vidēji smagus.
Bankas var apstrīdēt ECB lēmumus Eiropas Savienības Tiesā.