/nginx/o/2025/04/22/16792007t1h1656.jpg)
Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kibernoziegumu apkarošanas pārvalde kopā ar Ukrainas tiesībsargājošām iestādēm šā gada 27. martā pārtrauca starptautiskas organizētas noziedzīgas grupas īstenotu krāpniecisku shēmu, no kā cietuši Latvijas valstspiederīgie. Šobrīd identificētas 19 cietušas personas. Iesaistot viltus investīciju veikšanā, šīs grupas dalībnieki izkrāpa mūsu valsts iedzīvotājiem ne mazāk kā 340 000 eiro. Taču kopējie nodarītie zaudējumi vēl tiek apzināti, jo noziedznieku grupa darbojusies ilgstoši.
Sākotnēji Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kibernoziegumu apkarošanas pārvaldes amatpersonas konstatēja apjomīgu investīciju krāpšanas lietu. Krāpnieki uzdevās par investīciju “ekspertiem” un solīja ievērojamu peļņu. Lai iegūtu iedzīvotāju uzticību, zvanu centra operatori izmantoja sociālās inženierijas metodes, norādīja, ka tiem ir liela pieredze investīciju jomā un pārliecināja personas savās ierīcēs instalēt attālinātās piekļuves programmatūru. Noziedznieki meloja, ka tas esot nepieciešams, lai varētu palīdzēt sazvanītajiem iedzīvotājiem veiksmīgi investēt naudu.
Zvanītāju rīcībā bija klientu datu bāze, kurā apkopota informācija par personām. Lai legalizētu prettiesiski iegūtos finanšu līdzekļus, organizētās noziedzīgās grupas dalībnieki Ukrainā reģistrējās kā individuālie komersanti un maskējās par programmēšanas pakalpojumu sniedzējiem.
Latvijas tiesībsargājošo iestāžu un Ukrainas Kibernoziegumu apkarošanas pārvaldes kopīgi veiktā izmeklēšana ļāva iegūt pierādījumus un izsekot noziedzīgi iegūto līdzekļu kustībai no cietušo virtuālajiem makiem līdz galīgajiem saņēmējiem.
Abu valstu tiesībsargājošās iestādes veica vairāk nekā 30 kratīšanu dažādos Ukrainas reģionos, pārbaudot aizdomās turēto dzīvesvietas, darbavietas un transportlīdzekļus. Tika izņemta datortehnika, serveri, kriptovalūtu maki, mobilie tālruņi, dokumenti, banku kartes, datu nesēji, kā arī luksusa klases automašīnas, kas iegādātas par krāpnieciski iegūtajiem līdzekļiem. Tiesa ir uzlikusi arestu mantai.
Četrām personām, tostarp grupas organizatoram, izvirzītas apsūdzības pēc Ukrainas Kriminālkodeksa 190. panta 4. daļas – par krāpšanu. Par šādu noziegumu atbilstoši Ukrainas Kriminālkodeksam paredzēta brīvības atņemšana uz laiku līdz 12 gadiem. Tiesa aizturētajiem piemērojusi drošības līdzekļus – apcietinājumus un mājas arestus.
Šobrīd turpinās pirmstiesas izmeklēšana kriminālprocesā. Tiek skaidrotas arī citas personas, kas varētu būt saistītas ar šo noziedzīgo darbību. Iespējams, izmeklēšanas laikā kriminālprocesā tiks noteikta papildu juridiskā kvalifikācija.
Veiksmīga starptautiska sadarbība, kuras rezultātā izdevies gan pārtraukt starptautiskas noziedzīgas grupas darbību, gan iegūt būtiskus pierādījumus ārpus Latvijas Republikas robežām, izdevusies pateicoties Eirojusta (Eiropas Savienības Aģentūrai tiesu iestāžu sadarbībai krimināllietās) un Eiropola (Eiropas Policijas biroja) atbalstam, kā arī Latvijas Republikas prokuratūrai.
Iedzīvotājiem jāatceras, ka investīciju piedāvājumi, kuros solīta ātra un ievērojama peļņa, jāvērtē kritiski. Ir jāiegūst papildus informācija no citiem avotiem, jāpārbauda zvanītāja teiktais un līguma nosacījumi, kā arī jāpārliecinās, vai uzņēmums saņēmis licenci šādu pakalpojumu sniegšanai. Jādomā kritiski un jāmeklē informācija, un svarīgākais – jāspēj uzdod atbilstoši jautājumi par licencēm, atļauju strādāt Latvijas jurisdikcijā, reģistrētām pārstāvniecībām Latvijā utt. Tāpat jāatceras, ka pēc nepazīstamas personas pieprasījuma nedrīkst savā datorā un telefonā instalēt tādas programmatūras kā “AnyDesk” un “TeamViewer”, ar kuru palīdzību krāpnieki attālināti pieslēdzas personu datoriem, piekļūst banku kontiem un pārskaita naudu uz noziedzīgas grupas kontrolētiem banku kontiem.