:format(webp)/nginx/o/2022/12/05/15005621t1h70e6.jpg)
Trīs gadu laikā kopš kara Ukrainā sākuma Serbijas varas iestādes ir izdevušas rīkojumus par 204 Krievijas pilsoņu pieņemšanu Serbijas pilsonībā, pamatojoties uz formulējumu "valsts interesēs", ziņo "Meduza".
Serbijas pasi saņēmuši Krievijas valsts uzņēmumu vadītāji, aizsardzības rūpniecības darbinieki un arī jaunais Krievijas "Danone" aktīvu īpašnieks.
Serbijas pilsonība ļauj ceļot bez vīzas uz vairāk nekā 100 valstīm, tostarp daudzām Eiropas valstīm. Starp īpašā kārtībā par "nopelniem Serbijas labā" pilsonību ieguvušajiem ir Krievijas aizsardzības industrijas darbinieki, valsts uzņēmumu vadītāji, Krievijas Dzelzceļa drošības departamenta vadītājs, kā arī čečenu izcelsmes jaunais "Danone" aktīvu īpašnieks.
"Важные истории" izpētīja Serbijas oficiālā juridiskā vēstneša datus no 2022. gada sākuma līdz 2025. gada aprīlim, pie kuriem piekļuvi nodrošināja Serbijas izmeklējošās žurnālistikas tīkls KRIK.
Saskaņā ar Serbijas likumu, pilsonība "par nopelniem" var tikt piešķirta, neprasot atteikšanos no citas pilsonības vai pat dzīvesvietu Serbijā.
Šādā veidā pilsonību var iegūt izcili zinātnieki, sportisti, mākslinieki vai uzņēmēji. Kā piemērs minēti Krievijas mākslinieki, kuri rotāja Svētā Savas templi Belgradā un pēc tam saņēma Serbijas pilsonību.
Krievu IT startapa dibinātājs, kurš kopš 2015. gada strādā Serbijā un arī saņēma pasi šādā veidā, anonīmi pastāstīja, ka viņa gadījumā lēmums nācis tieši no Serbijas varas iestādēm.
Viņš skaidroja, ka, lai gan nedzīvoja Belgradā, viņu uzaicināja uz tikšanos ar premjerministri, kur viņa izteikusi pateicību un piedāvājusi palīdzību.
Taču Serbijas pilsonību iegūst arī ar Krievijas valsts iestādēm un specdienestiem saistīti cilvēki, noskaidrojuši žurnālisti. Neviens no viņiem nav sankciju sarakstos un var brīvi ceļot ar Serbijas pasi.
Serbijas pases ieguvuši arī vairāki VTB bankas viceprezidenti un bijušie "Gazprom" augstākie vadītāji.
Tāpat pilsonību ieguvuši Krievijas aizsardzības industrijas uzņēmumu vadītāji un viņu radinieki.