/nginx/o/2025/04/15/16781212t1h95ba.jpg)
NATO ģenerālsekretārs Marks Rite otrdien vizītē Odesā apliecināja nelokāmu NATO atbalstu Ukrainai un uzsvēra, ka NATO sabiedrotie šī gada pirmajos trīs mēnešos ir apsolījuši Ukrainai palīdzību vairāk nekā 20 miljardu eiro apmērā.
"Es šodien esmu šeit, jo uzskatu, ka Ukrainas tauta ir pelnījuši īstu mieru, īstu drošību savā valstī, savās mājās," kopīgā preses konferencē ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski sacīja Rite. Viņi kopā apmeklēja Odesas slimnīcu un tikās ar ievainotiem Ukrainas karavīriem.
Šī ir pirmā Rites vizīte Ukrainā, kopš ASV prezidents Donalds Tramps uzņēmies vadību Ukrainas miera procesā, kura ietvaros notikušas vairākas sarunu kārtas Saūda Arābijā.
"Šīs diskusijas nav vieglas, sevišķi pēc šīs briesmīgās vardarbības," sacīja Rite, atsaucoties uz nesenajiem Krievijas triecieniem Ukrainā. "Taču mēs visi atbalstām prezidenta Trampa centienus panākt mieru," viņš piebilda.
Neraugoties uz pēdējā laika diplomātisko rosību, pagaidām nav gūts nozīmīgs progress attiecībā uz Trampa galveno mērķi - panākt pamieru Ukrainā. Pagājušajā mēnesī Putins noraidīja ASV un Ukrainas kopīgo priekšlikumu par pilnīgu un beznosacījumu pārtraukumu konfliktā, savukārt Kremlis pamieru Melnajā jūrā saista ar nosacījumam, ka Rietumi atceļ zināmas sankcijas.
Tikmēr Ukraina un tās Eiropas partneri turpina strādāt pie tā dēvētās labas gribas koalīcijas, kas pēc pamiera noslēgšanas varētu darboties kā ilgtermiņa drošības garantija, kuras mērķis būtu atturēt Krieviju no turpmākas agresijas.
Ņemot vērā šo nenoteiktību un ASV brīdinājumus, ka Eiropai nākotnē jārūpējas par savu un Ukrainas drošību, šī misija tiek uzskatīta par pirmo pārbaudi, kas apliecinās kontinenta gatavību aizstāvēt sevi un savas intereses.
Zelenskis norādīja, ka Turcijai varētu būt nozīmīga loma drošības garantiju nodrošināšanā Ukrainai Melnajā jūrā nākotnē. "Diemžēl runa nav par kara izbeigšanu," sacīja Zelenskis, komentējot otrdien un trešdien Turcijā notiekošo drošības sanāksmi. "Runa ir par to, kas sekos pēc tam - par drošības garantijām Ukrainai pēc pamiera noslēgšanas."
Viņš atklāja, ka Ukrainas, Francijas, Lielbritānijas un Turcijas pārstāvji apspriež militārā kontingenta klātbūtni Melnajā jūrā kā daļu no šīm garantijām.