/nginx/o/2025/04/14/16777654t1h80c5.jpg)
Notiek sarunas par iespēju nepieciešamības gadījumā nodrošināt Latvijas pacientiem plaušu transplantāciju Cīrihē, to darot pārejas posmā līdz sadarbības pilnīgai izveidei ar kādu no starptautiskās orgānu apmaiņas platformas "Scandiatransplant" dalībvalstīm, informē Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā.
Iepriekš vēstīts, ka Stradiņa slimnīca šobrīd ir noslēdzošajā posmā, lai pievienotos "Scandiatransplant".
Stradiņa slimnīcā uzsver, ka tā kopā ar Nacionālo Transplantācijas koordinācijas dienestu (NTKD) sper nozīmīgus soļus, lai nodrošinātu Latvijas pacientiem piekļuvi dzīvību glābjošai plaušu transplantācijai ārvalstīs. Latvijā plaušu transplantāciju neveic.
Šobrīd tiek izstrādāts strukturēts pacienta ārstniecības ceļš, paralēli stiprinot sadarbību ar "Scandiatransplant", lai nodrošinātu piekļuvi donoru orgāniem atbilstoši starptautiskiem kvalitātes un koordinācijas standartiem.
Stradiņa slimnīcā uzsver, ka plaušu transplantācija ir viena no sarežģītākajām medicīniskajām procedūrām, kas prasa ciešu sadarbību starp dažādu specialitāšu ārstiem. Stradiņa slimnīca attīsta starpdisciplināru sadarbības modeli, kurā iesaistīti pneimonologi, torakālie ķirurgi, transplantologi, anesteziologi, rehabilitācijas speciālisti, intensīvās terapijas ārsti un aprūpes komandas.
"Mēs redzam, ka mūsu atbildība nav tikai nodrošināt ārstēšanu slimnīcas ietvaros - tā ir arī atbildība par pacientu, kuram nepieciešama palīdzība ārpus Latvijas," uzsver Stradiņa slimnīcas valdes locekle Dace Žentiņa.
Viņa skaidro, ka plaušu transplantācija ir ļoti komplicēts ārstniecības process, kurā katra iesaistītā speciālista loma ir izšķiroši svarīga.
Stradiņa slimnīcas ārstu komanda martā apmeklēja Cīrihes Universitātes slimnīcu, kur iepazinās ar Šveices plaušu transplantācijas organizāciju. Vizītes laikā dažādu specialitāšu pārstāvji piedalījās teorētiskajās apmācībās, klīniskajos konsīlijos un transplantācijas operācijās, sākot no donora orgānu iegūšanas līdz implantācijai un pēcoperācijas uzraudzībai.
Kā stāsta Stradiņa slimnīcas pneimonologs un plaušu transplantācijas darba grupas vadītājs Rūdolfs Vilde, šī pieredze ļāvusi saprast, kā izskatās efektīvs un pacienta interesēm pielāgots ārstniecības ceļš.
"Transplantācija ir process, kur katram komandas loceklim ir būtiska nozīme, tāpēc mērķis ir nodrošināt, lai arī Latvijas pacientiem šis ceļš būtu pārskatāms, profesionāli organizēts un balstīts labākajā pieejamajā praksē," viņš uzsver.
Slimnīcā norāda, ka pievienošanās starptautiskajai platformai ne tikai palielinātu piekļuvi piemērotiem donoru orgāniem, bet arī nodrošinātu pacientiem ārstēšanu saskaņā ar kopīgiem kvalitātes un ētikas standartiem.
Jau šobrīd Stradiņa slimnīcas speciālisti piedalās "Scandiatransplant" torakālo orgānu grupas sanāksmēs, lai stiprinātu sadarbību un nodrošinātu Latvijas transplantācijas programmas integrāciju Ziemeļvalstu profesionālajā telpā.
Jau vēstīts, ka "Scandiatransplant" apvieno Dāniju, Islandi, Somiju, Norvēģiju, Zviedriju, Igauniju un drīzumā arī Latviju, nodrošinot operatīvu un caurspīdīgu donoru orgānu sadali starp valstīm.
NTKD aģentūrai LETA skaidroja, ka Stradiņa slimnīcas pievienošanās Ziemeļvalstu un Baltijas valstu orgānu apmaiņas platformai "Scandiatransplant" dos iespēju operatīvāk saņemt orgānus retos un steidzamos gadījumos.
Dienesta pārstāvji aģentūrai LETA iepriekš norādīja, ka pievienošanās "Scandiatransplant" sniegs iespēju transplantācijas programmu ar mazu operāciju apjomu, piemēram, plaušu transplantāciju, kas Latvijā netiek veikta, vai transplantācijas programmas bērniem, īstenot citā dalībvalstī.
Jo steidzamāks vai kritiskāks ir pacienta veselības stāvoklis, jo prioritārāka būs transplantācija konkrētam pacientam. Prioritāras būs arī bērnu vajadzības. Tāpat platforma būs īpaši nozīmīga augsti imunizētiem pacientiem, kuriem ir tik pat kā neiespējami piemeklēt atbilstošu orgānu savā valstī, nodrošinot iespēju saderīgu orgānu saņemt no citas valsts, skaidroja speciālisti.
Pievienošanās nozīmē ne tikai orgānu saņemšanu, bet arī iespēju labāk izmantot pieejamos donoru orgānus katrā dalībvalstī.