Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

Fiksētās cenas līgumi bez pirmstermiņa izbeigšanas maksas nebūtu izdevīgi nevienai pusei, apgalvo elektroenerģijas tirgotāji (1)

Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" energoinfrastruktūras projekts "Kurzemes loks".
Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" energoinfrastruktūras projekts "Kurzemes loks". Foto: Ieva Leiniša/LETA

Fiksētās elektroenerģijas cenas līgumi bez līguma laušanas maksas nebūtu izdevīgi ne tirgotājiem, ne klientiem, jo tie ir ar visaugstāko cenu. Savukārt pirmstermiņa līguma izbeigšanas maksa ļauj klientam piedāvāt zemākas cenas, tā, komentējot Klimata un enerģijas ministrijas (KEM) rosinātos grozījumus, kas paredz ieviest tiesības elektroenerģijas tirgotājiem piedāvāt MVU fiksētās cenas elektroenerģijas tirdzniecības līgumus bez pirmstermiņa izbeigšanas maksas, norāda tirgotāji.

Energoresursu tirgotāja "Virši-A", kas strādā ar zīmolu "Virši" Enerģētikas daļas vadītājs Jānis Bethers aģentūrai LETA pauda, ka gadu no gada elektroenerģijas tirgus regulējumā tiek ieviestas specifiskas prasības, kā jāveido attiecības starp tirgotājiem un elektroenerģijas patērētājiem - daļa no šiem grozījumiem ir saistīti ar Latvijā novērotām tirgus nepilnībām, bet daļa ir problēmas, kas ir identificētas citos Eiropas tirgos un tiek ieviestas kā centralizēts regulējums visās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs.

Viņš pauda, ka Latvijas gadījumā visos elektroenerģijas tirgus segmentos šobrīd ir augsts konkurences līmenis ar ļoti plašu piedāvāto produktu klāstu, tāpēc aicinājumi ar regulējumu noteikt jaunus produkta veidus šobrīd nav aktuāli.

Bethers skaidroja, ka fiksētas cenas līgumi ar stipri ierobežotu vai neesošu līguma laušanas maksu ir ar ļoti augstu risku elektroenerģijas tirgotājiem, jo, cenai tirgū samazinoties, līgumi no klienta puses var tikt lauzti, taču, cenai pieaugot, tie būtu jānodrošina. Princips par to, ka cenas tiek garantētas no tirgotāja puses, bet līguma saistību izpildei nav garantijas no otras puses, nosaka to, ka šādi līgumi ir ar visaugstāko cenu un tāpēc klientu vidū nav populāri.

"Protams, ja tirgū ir novērojamas nepilnības ar nesamērīgi augstiem līgumsodiem, tad atsevišķos segmentos, kuri KEM ieskatā ir aizsargājami, ir jānodrošina īpašs regulējums, taču nav informācijas par šādu pētījumu Latvijā," norādīja Bethers.

Savukārt tehnoloģiju uzņēmuma "Tet" pārstāvis Juris Šleiers aģentūrai LETA pauda, ka attiecībā uz MVU "Tet" pagaidām neredz, ka iespēja piedāvāt līgumus bez pirmstermiņa izbeigšanas maksas varētu būtiski ietekmēt tirgus aktivitāti, jo mainīgos tirgus apstākļos pirmstermiņa maksa ir viens no instrumentiem, kas ļauj klientiem piedāvāt zemākas fiksētas cenas.

Attiecībā uz mājsaimniecībām, kur elektroenerģijas tirgotājiem plānots ieviest stingrākus ierobežojumus, nosakot tirdzniecības līguma pirmstermiņa izbeigšanas maksu, Šleiers norādīja, ka pirmstermiņa izbeigšanas maksas proporcionāla sadalīšana un attiecināšana jau tagad tiek piemērota "Tet" elektroenerģijas klientiem. Attiecīgi katrus trīs mēnešus tiek samazināts pirmstermiņa izbeigšanas maksas apmērs. Pirmstermiņa izbeigšanas maksu "Tet" piemēro tikai par fiksētas cenas pakalpojuma līguma pārtraukšanu.

Attiecībā uz pirmstermiņa izbeigšanas maksas samērīgumu "Tet" ir pārliecināts, ka atbildīs samērīgumam pret peļņu. Tomēr no šobrīd pieejamās informācijas nav skaidrs, kā uzraugošās institūcijas tam izsekos, tāpēc uzņēmums gaida precizējošos noteikumus. Tajā pašā laikā uzņēmums uzskata, ka tas nekādā veidā neietekmēs klientu ikdienu un pakalpojum lietošanu.

Jau ziņots, ka KEM sagatavojusi grozījumus Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumu grozījumus, kas paredz elektroenerģijas tirgotājiem plānots ieviest stingrākus ierobežojumus, nosakot tirdzniecības līguma pirmstermiņa izbeigšanas maksu.

Noteikumu projekts paredz, ka līguma pirmstermiņa izbeigšanas maksa ir jānosaka tādā veidā, lai no līguma spēkā stāšanās brīža maksa par līguma pirmstermiņa izbeigšanu ne retāk kā katrus trīs mēnešus tiktu samazināta proporcionāli elektroenerģijas piegādes laikam līdz līguma pirmstermiņa izbeigšanai. Vienlaikus noteikts, ka maksa par līguma pirmstermiņa izbeigšanu nevar pārsniegt prognozēto tirgotāja peļņu no attiecīgā līguma tā darbības laikā.

Savukārt attiecībā uz MVU noteikumu projekts paredz ieviest tiesības elektroenerģijas tirgotājam piedāvāt fiksētās cenas elektroenerģijas tirdzniecības līgumus bez pirmstermiņa izbeigšanas maksas.

KEM skaidro, ka laikā, kad bija ārkārtējs un iepriekš neprognozēts elektroenerģijas cenas pieaugums, daudzi komersanti izvēlējās fiksētas elektroenerģijas cenas līgumus, un tirgus nenoteiktības apstākļos cena līgumos bija ievērojami augstāka. Savukārt tirgum stabilizējoties, šie līgumi komersantiem kļuva neizdevīgi, radot tiem zaudējumus un negatīvi ietekmējot to konkurētspēju. Fiksētas cenas līgumi tipiski nosaka, ka, izbeidzot līgumu, komersantam ir pienākums maksāt elektroenerģijas tirgotājam tirdzniecības līguma pirmstermiņa izbeigšanas maksu, bet šādu saistību izpilde var radīt būtiskas izmaksas komersantiem, īpaši MVU.

Šobrīd elektroenerģijas tirgotāji nepiedāvā komersantiem iespēju noslēgt fiksētas elektroenerģijas cenas līgumu bez līguma pirmstermiņa izbeigšanas maksas noteikšanas. Lai veicinātu šādu produktu ienākšanu tirgū, KEM piedāvā veikt grozījumus MK noteikumos, nosakot, ka elektroenerģijas tirgotājiem ir tiesības piedāvāt fiksētas cenas līgumus bez līguma pirmstermiņa izbeigšanas maksas.

Komentāri (1)
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu