Šodienas redaktors:
Eva Gaigalniece
Iesūti ziņu!

Teju pusei LSM darbinieku palielina algas

Raksta foto
Foto: Māris Kūrēns/TVNET

Latvijas Sabiedriskais medijs (LSM) no aprīļa pārskatījis darbinieku atalgojumu, samazinot darbinieku skaita īpatsvaru, kuru atalgojuma atpalicība ir vairāk nekā 10% no tirgus mediānas, aģentūru LETA informēja LSM sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Lujāne.

Algu izmaiņas skar vairāk nekā pusi LSM darbinieku. LSM darbinieku atalgojums tika pārskatīts, balstoties uz SIA "Figure Baltic Advisory" īstenoto Latvijas vispārējā atalgojuma pētījumu, kurā pieejami dati par dažādām tirgus tendencēm, tostarp amatu tirgus mediānu.

Viņa norāda, ka atšķirībā no vidējās aritmētiskās vērtības mediāna precīzāk atspoguļo situāciju tirgū, jo to mazāk ietekmē atsevišķi izteikti augsti vai zemi atalgojumi. Katram amatam ir sava tirgus mediāna, atzīmē Lujāne.

Saskaņā ar "Figure Baltic Advisory" veikto Latvijas vispārējo atalgojuma pētījumu par 2024.gadu, kurā analizētas algu tendences visās galvenajās nozarēs un amatu grupās, kā arī balstoties uz LSM veikto datu analīzi, secināts, ka vairāk nekā pusei LSM darbinieku atalgojums atpaliek no tirgus mediānas par 10% vai vairāk, bet atsevišķās amata grupās, tostarp tehniskajam un atbalsta personālam, šī atšķirība pārsniedz pat 20%.

LSM valdes locekle personāla pārvaldības jautājumos Ilze Ogle uzsver, ka šajā gadā īstenotās atalgojuma izmaiņas kalpo kā pirmais solis, lai mazinātu vēsturiski izveidojušos nevienlīdzību LSM atalgojuma sistēmā.

"Jau šogad atbilstoši labas pārvaldības principiem un Eiropas Savienības Darba samaksas pārredzamības direktīvai tiks izstrādāts vienots un caurspīdīgs apvienotā medija atalgojuma modelis, kas tiks ieviests nākamgad," pauž Ogle.

Kā norāda medijā, lai nodrošinātu mērķtiecīgu un caurspīdīgu budžeta līdzekļu izlietojumu, LSM valde pārskatīja esošo situāciju, identificējot amatus ar lielāko atpalicību no tirgus mediānas. Papildus datu analīzei notika konsultācijas ar LSM struktūrvienību vadītājiem un darbinieku arodbiedrības pārstāvjiem.

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) priekšsēdētājs Jānis Siksnis norāda, ka viens no sabiedriskā medija ilgtspējas stūrakmeņiem ir konkurētspējīgs un līdzsvarots atalgojums.

Siksnis pauž, ka svarīga apvienotā mediju uzņēmuma priekšrocība ir veidot vienotu, kopīgos principos balstītu atalgojuma sistēmu.

"Pirmais uzdevums, ko SEPLP ir uzdevusi LSM valdei ceļā uz šī mērķa sasniegšanu, ir mazināt atalgojuma atpalicību no nozares mediānas, īpaši tajos amatos, kur tā ir visizteiktākā. Tas ir būtisks priekšnosacījums, lai LSM varētu noturēt un attīstīt augsti kvalificētus speciālistus," norāda Siksnis.

Kā informē medijā, vēl pirms apvienotā medija izveides neatkarīga auditorkompānija "KPMG" veica Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio atalgojuma sistēmu auditu. Tā rezultātā tika konstatēts, ka abu institūciju atalgojuma sistēmas balstītas uz atšķirīgiem principiem, padarot tās savstarpēji nesalīdzināmas. Šis ir būtisks aspekts, kas jāņem vērā, izstrādājot jaunā apvienotā medija atalgojuma sistēmu, pauž LSM.

Kā vēstīts, 2024.gada aprīļa sākumā tika sākta Latvijas Radio un LTV apvienošana, abām valsts kapitālsabiedrībām saplūstot, lai nodibinātu LSM, kas darbu sāka 2025.gada 1.janvārī.

Portālā "Firmas.lv" pieejamā informācija liecina, ka VSIA "Latvijas Sabiedriskais medijs" pamatkapitāls ir 6 692 134 eiro.

Komentāri
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu