/nginx/o/2025/04/11/16772568t1hf5b8.jpg)
Ukrainas bruņotie spēki 2023. gada vasarā sāka ilgi gaidītu pretuzbrukumu Krievijas iebrucējiem, bet neguva būtiskus panākumus. Tam bija jāsākas daudz agrāk, bet galu galā tika atlikts līdz jūnijam. Tādējādi okupantiem pietika laika sagatavoties ukraiņu ofensīvai, vēsta Lielbritānijas izdevums "The Times".
Publikācijā norādīts, ka Lielbritānijas militārajai vadībai "sarežģītajās attiecībās starp Vašingtonu un Kijivu" bija jāspēlē starpnieka un miera uzturētāja loma, jo amerikāņi un ukraiņi Ukrainas spēkus un kaujas lauka realitāti uztvēra atšķirīgi, kas rezultējās savstarpējos pārpratumos un aizvainojumos.
Kijiva sākotnēji vēlējās, lai visi pretuzbrukumam nepieciešamie Rietumu ieroči Ukrainā nonāktu līdz marta beigām. Tomēr piegāde aizkavējās, un līdz ar to pretuzbrukuma sākuma datums tika atlikts. Vienlaikus briti mudināja Ukrainu negaidīt visu ieroču piegāžu pabeigšanu un sākt pretuzbrukumu ar jau pieejamajiem ieročiem.
"Ukraina gaidīja, līdz pienāks visi ieroči, bet mēs atkārtojām, ka mums vienkārši jāvirzās uz priekšu – Krievija ir novājināta un ieroču ir pietiekami," sacīja avots Lielbritānijas armijā.
Ap to laiku Ukrainai ieroču bija tikpat daudz kā visai Lielbritānijas armijai, bet Kijiva aizkavējās, kas deva krieviem laiku nostiprināties, vēsta "The Times".
Kad jūnija sākumā beidzot sākās ilgi gaidītais pretuzbrukums, ukraiņi atkal ignorēja britu un amerikāņu padomus, raksta laikraksts.
Sabiedrotie ieteikuši koncentrēt ofensīvu vienā virzienā un apzināti iznīcināt Krievijas loģistiku, līdz ofensīvas spēki izlauzās cauri Krievijas aizsardzībai.
Tomēr publikācija norāda, ka toreizējais Ukrainas bruņoto spēku sauszemes spēku vadītājs Oleksandrs Sirskis pārliecināja prezidentu Volodimiru Zelenski izveidot trieciengrupu un izmantot daļu spēku ne tikai galvenajai ofensīvai Zaporižjes frontē, bet arī ofensīvai Donbasā.
Pēc tam amerikāņi bija neapmierināti, ka šī novirze no sākotnējā plāna lika Ukrainas karaspēkam virzīties lēnāk, nekā plānots.
Savukārt ukraiņi uzskatīja, ka amerikāņi un briti nenovērtēja mūsdienu kaujas lauka realitāti un Krievijas aizsardzības spēku. Jo īpaši netika ņemts vērā pakalnu blīvums apgabalā un fakts, ka krievu droni nekavējoties uzbruka izpletņlēcējiem, kuri mēģināja iziet cauri mīnu laukiem.
Toreizējais Ukrainas bruņoto spēku virspavēlnieks Valērijs Zalužnijs Ukrainas pretuzbrukuma sākotnējās neveiksmes skaidroja ar apgalvojumu, ka Ukrainas karavīri ir pārāk veci (nevis 20, bet 30-40 gadus veci) un viņiem nav gandrīz nekādas kaujai svarīgas pieredzes, raksta "The Times".
Ukrainas pretuzbrukuma pirmajās dienās attiecības starp Ukrainas un ASV militāro vadību "sasniedza zemāko punktu" – amerikāņi bija vīlušies Zalužnijā, bet viņš viņos. Tajā laikā britiem bija jākļūst par starpniekiem un jāpalīdz atrisināt viņu domstarpības.