:format(webp)/nginx/o/2025/03/26/16739772t1h64a1.jpg)
ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija uzskata aprīļa beigas par nosacītu termiņu sarunām par Ukrainu, līdz kuram tā sagaida, ka Kremlis pieņems lēmumu par pamieru. Ja Krievijas diktators Vladimirs Putins nepiekritīs pamieram līdz mēneša beigām, ASV ir gatavas noteikt jaunas sankcijas pret Krieviju, vēsta aģentūra "Axios", atsaucoties uz situāciju pārzinošu avotu.
Soda pasākumi varētu būt gan sankcijas Trampa rīkojuma ietvaros, gan sankcijas, kas nostiprinātas Kongresa pieņemtā likuma līmenī, norāda "Axios" avots. Pirmajā gadījumā ierobežojumu atcelšana būs iespējama ar vienkāršu prezidenta lēmumu, savukārt otrajā gadījumā būs nepieciešama garāka procedūra, kas praksē varētu ilgt desmitiem gadu.
Ultimātu Kremlim acīmredzot nodos Trampa īpašais sūtnis Stīvs Vitkofs, kuram piektdien, 11. aprīlī, paredzēta tikšanās ar Putinu. Valsts departamenta vadītājs Marko Rubio 4. aprīlī paziņoja, ka ASV negrasās gaidīt "mēnešus" un dod Putinam dažas nedēļas laika pārdomām.
Pēdējo divu mēnešu laikā Krievijas un ASV diplomāti ir tikušies vismaz sešās tiešās tikšanās reizēs, tostarp divās pagājušajā nedēļā. Taču neviena no tām nebeidzās ar konkrētiem rezultātiem. Krievijas tiešo investīciju fonda vadītājs Kirils Dmitrijevs 2. un 3. aprīlī devās uz Vašingtonu, un iepriekšējā dienā, 10. aprīlī, abu valstu delegācijas Stambulā runāja gandrīz sešas stundas.
Trampa sākotnējos plānus vienoties par pamieru līdz Lieldienām, 20. aprīlim, Baltais nams jau ir atzinis par nereāliem. Turklāt administrācija bažījas, ka miera līgumu nebūs iespējams panākt pat "tuvākajos mēnešos", iepriekš aģentūrai Reuters norādīja avoti.
Saskaņā ar "Fox News" avotiem Tramps ir neapmierināts ar Putinu un uzskata, ka viņš apzināti kavē sarunu procesu. Baltais nams, pēc "Fox" ziņām, apsver stingru sankciju noteikšanu pret Krievijas "ēnu floti". Pats Tramps iepriekš izteicās, ka viņš varētu noteikt līdz pat 500% lielus nodokļus valstīm, kas pērk Krievijas naftu.
Kā vēsta "The Moscow Times" avoti, kas ir pazīstami ar Kremļa nostāju, Putins sarunās par Ukrainu uztur maksimālas prasības, un viņa aprindās dominē "kara partijas" piekritēji.
Sarunās Saūda Arābijā marta beigās Krievijas delegācija pieprasīja visu četru Ukrainas reģionu – Doneckas, Luhanskas, Zaporižjes un Hersonas – teritoriju to administratīvajās robežās. Krievija var arī mēģināt sagrābt daļu no kāda cita Ukrainas reģiona, piemēram, Dņepropetrovskas vai Sumu, un pēc tam piedāvāt apmaiņu pret Hersonu un Zaporižji, sacīja viens no avotiem.