:format(webp)/nginx/o/2025/04/09/16765150t1h1353.jpg)
Kamēr Eiropas uzmanība ir vērsta uz Ukrainu, Rietumbalkānos pieaug spriedze. Reģionālie līderi baidās, ka Krievijas diktators Vladimirs Putins izmantos šo brīdi. Kā raksta izdevums "Politico", Lielbritānijas amatpersonas Rietumbalkānus raksturo kā "vēl vienu karsto punktu".
"Belgradā, Kosovā un Sarajevā skan trauksmes zvani," brīdina "Politico".
"Laikā, kad Eiropā notiek karš un arī Krievijai ir ievērojama ietekme reģionā, būtu muļķīgi pagriezt muguru Rietumbalkāniem, kur joprojām ir jārisina problēmas," sacīja Lielbritānijas ārlietu ministrs Deivids Lemijs.
Spriedzei reģionā tuvojoties kulminācijai, Lielbritānija cenšas panākt, lai visas sešas reģiona valstis pievienotos Eiropas Savienībai (ES), lai pasargātu sevi no Krievijas ietekmes.
Ārpolitikas eksperti un ministriem ir bažas, ka Kremlis mēģinās izmantot dziļi iesakņojušos etnisko un reliģisko spriedzi, lai Balkānos izraisītu turpmākus nemierus, tādējādi stiprinot pašas Krievijas intereses un radot vēl vairāk problēmu uz ES robežām.
"Putina intereses šeit ir saglabāt destabilizētu reģionu. Viņš ir ieinteresēts uzturēt Rietumbalkānu valstis spriedzē, destabilizēt to iedzīvotājus, kā arī veikt kiberkara un hibrīdkara darbības," izdevumam atzīmēja britu diplomāts.
“Viņiem [Rietumbalkāniem] tagad ir jāvirzās uz priekšu, pretējā gadījumā tie turpinās būt Krievijas rotaļu laukums," izdevumam sacīja viena Lielbritānijas amatpersona, kurai tika piešķirta anonimitāte, lai apspriestu jautājumus, kurus viņš nebija pilnvarots publiski komentēt.
Amatpersona uzsvēra, ka šobrīd ir "diezgan mazs laika logs", kurā Balkānu valstīm "jābeidz sēdēt uz vietas", pirms Briseli pārņem jautājums par Ukrainas pievienošanos ES.