Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

SPKC: E. coli infekcija patlaban neattīstās strauji

Slimnīcas palāta. Ilustratīvs attēls
Slimnīcas palāta. Ilustratīvs attēls Foto: Sintija Zandersone/LETA

Zarnu nūjiņas infekcijas attīstība patlaban nav strauja, līdz ar to mainās arī kopējā saslimstības situācija, vērtē Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Kā skaidro centrā, pašreizējie kopīgo datu izmeklējumu rezultāti liecina par to, ka varētu būt runa par diviem vai pat trim atsevišķiem infekcijas uzliesmojumiem.

Pirmie rezultāti gūti, vērtējot pirmsskolas izglītības iestāžu ēdienkartes, ņemot vērā rezultātus par ēdinātājiem, piegādātājiem un dažādiem produktiem.

SPKC izmeklēšana pašreiz turpinās, un pilnīgākiem secinājumiem nepieciešama tālāka datu analīze.

SPKC epidemioloģisko izmeklēšanu apgrūtina tas, ka pastāv arī šīs infekcijas sporādiskie, regulārie gadījumi. Tie ir vidēji četri līdz pieci saslimstības gadījumi mēnesī, kas šobrīd "saiet kopā ar uzliesmojumu".

Tāpat starp vairākiem uzliesmojumiem var pastāvēt saistīti gadījumi, un grūtības sagādā arī tas, ka bērni neatceroties, ko ēduši pirms vairākām dienām, līdz ar to jāaptaujā bērnu vecāki un citi iesaistītie.

Jau vēstīts, ka līdzšinējie zarnu nūjiņas infekcijas izmeklēšanas dati liecina par vismaz diviem inficēšanās avotiem, šodien Valsts operatīvās medicīniskās komisijas (VOMK) sanāksmē par aktuālo epidemioloģisko situāciju ar E.coli izraisītās infekcijas saslimstību informēja SPKC speciālisti.

Kā informēja Veselības ministrijā (VM), līdz šim SPKC veiktie pacientu paraugu sekvencēšanas rezultāti liecina par vairākiem infekcijas ierosinātājiem, kuriem ir dažādi avoti.

SPKC speciālisti ir saziņā ar Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) ekspertiem par īstenotajiem epidemioloģiskajiem pasākumiem.

Šovakar Latvijā ieradīsies divi ECDC eksperti - epidemiologs un bakteriologs -, kuriem ir liela pieredze Šigas toksīnu vai verotoksīnu veidojošā E. Coli izraisītu slimību uzliesmojumu izmeklēšanā, lai sniegtu atbalstu Latvijas speciālistiem.

Speciālistu vērtējumā šobrīd ir maz ticams, ka inficēšanās ar zarnu nūjiņu būtu notikusi ārpus izglītības iestādēm, jo netiek novēroti saslimšanas gadījumi tiem, kas nav apmeklējuši izglītības iestādes.

Saslimstības analīze šobrīd nenorāda uz tālāku infekcijas izplatīšanos kontaktpersonu vidū.

Vienlaikus izglītības iestādes un vecāki ir aicināti rūpīgi sekot speciālistu ieteikumiem - izglītības iestādēm ir jānoskaidro bērnu prombūtnes iemesli grupā, kurā reģistrēts saslimšanas gadījums, kā arī to darbinieku prombūtnes iemesli, kas bija kontaktā ar saslimušo bērnu. Par to jāinformē SPKC attiecīgās reģionālās nodaļas epidemiologs.

Tāpat nedrīkst pieņemt izglītības iestādē slimus bērnus, kuriem ir sāpes vēderā, caureja, slikta dūša, vemšana, paaugstināta ķermeņa temperatūra. Saslimušais bērns nekavējoties jāizolē no pārējiem un telefoniski jāinformē vecāki.

Jau vēstīts, ka esošā saslimstības uzliesmojuma laikā līdz šim kopā ir apstiprināti 57 saslimšanas gadījumi, no kuriem 50 ir bērni un septiņi pieaugušie.

Līdz šim kopumā hospitalizēts bija 31 pacients - 30 bērni un viens pieaugušais.

Saslimšanas gadījumi konstatēti dažādās Rīgas priekšpilsētās, Liepājā, Jelgavas, Ropažu, Ķekavas, Salaspils, Ādažu, Siguldas, Cēsu un Dienvidkurzemes novados.

Jau vēstīts, ka Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) intensīvās terapijas nodaļā pašlaik smagā stāvoklī ārstējas jau seši bērni ar akūtu zarnu nūjiņas infekciju.

Salīdzinoši pagājušajā piektdienā intensīvās terapijas nodaļā ārstējās pieci bērni.

Šobrīd BKUS ar apstiprinātu Šiga toksīnu producējošu E.coli infekciju kopā vēl joprojām ārstējās 16 bērni, no kuriem desmit bērnu veselības stāvoklis ļauj ārstēties aprūpes nodaļā.

Kopš infekcijas izplatības sākuma Bērnu slimnīcā ar apstiprinātu zarnu nūjiņas infekciju tikuši stacionēti 30 bērni. No šiem 30 bērniem līdz šim brīdim no slimnīcas izrakstīti 14 bērni, kuriem infekcija tika diagnosticēta, bet veselības stāvoklis pēc novērošanas perioda ļāvis ārstēšanos turpināt ambulatori.

SPKC skaidro, ka visiem cilvēkiem un dzīvniekiem zarnās ir baktērijas, ko sauc par Escherichia coli (E. coli) jeb zarnu nūjiņu. Tās ir daļa no mūsu normālās baktēriju floras un parasti nekaitīgas. Tomēr ir īpaši E. coli celmi, kas spēj veidot toksīnus jeb indīgas vielas un izraisīt nopietnu slimību.

Šos celmus dēvē par STEC/VTEC (Šigas toksīnu vai verotoksīnu veidojošā E. coli). Tie var izraisīt smagu, asiņainu caureju, kas dažos gadījumos rada akūtu nieru mazspēju, kam nepieciešama intensīva aprūpe.

Šo celmu galvenais rezervuārs ir zālēdāji dzīvnieki, īpaši liellopi. Izraisītājs izdalās no dzīvnieka vai no cilvēka organisma ar fekālijām. Cilvēks var inficēties, lietojot uzturā inficētu pārtiku, nepietiekami termiski apstrādātu liellopu gaļu, nevārītu pienu, nemazgātus vai neapstrādātus augļus vai dārzeņus. Iespējama arī infekcijas pārnešana tieši no cilvēka uz cilvēku.

SPKC atgādina pārtiku apstrādāt termiski atbilstoši, zem tekoša ūdens skalot augļus un dārzeņus, un īpaši tos produktus, kas netiks termiski apstrādāti pirms patēriņa. Ja parādās infekcijas simptomi - krampjveida sāpes vēderā vai asiņaina caureja - nekavējoties jāsazinās ar ārstu.

Komentāri
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu