:format(webp)/nginx/o/2023/05/09/15308995t1he75f.jpg)
Bez valsts vai pašvaldības atbalsta iedzīvotājiem var neizdoties tuvāko piecu gadu laikā atjaunot daudzdzīvokļu ēkās esošos pasažieru un kravas liftus, informēja namu apsaimniekotāju grupa "Civinity".
"Civinity" valdes locekle Nora Birkena skaidro, ka novecojušo, it sevišķi, vēl PSRS laikā uzstādīto liftu uzturēšanas izmaksas ir ļoti augstas un procesi laikietilpīgi, jo detaļas ir grūti iegūt. Turklāt tie ir tikai pagaidu remonti, kuru ilgtspēja nav zināma.
Birkena uzsver, ka saimnieciski izdevīgāk ir uzstādīt jaunus liftus, taču šo darbu īstenošanai visbiežāk nepieciešamā uzkrājuma dzīvokļu īpašniekiem nav, līdz ar to kā vienīgais risinājums ir nepārtraukti lifta remonti.
Liftu un vertikālo cēlējplatformu drošības un tehniskās uzraudzības noteikumos noteikta prasība, ka līdz 2025.gada 1.aprīlim jāveic drošuma novērtēšanas pārbaude pasažieru un kravas liftiem, kas uzstādīti līdz 2000.gadam. Drošuma novērtējums ietver inspicēšanas institūcijas sagatavotu novērtēšanas protokolu, lifta valdītāja izstrādātu risku novēršanas/samazināšanas plānu un plāna reģistrēšanu Bīstamo iekārtu reģistrā. Minētos darbus "Civinity" nodrošināja 28 dzīvojamās mājās, vairāk nekā 67 pasažieru un kravas liftiem, noslēdzot obligātās drošuma pārbaudes šī gada martā.
Aktuālā informācija par liftu tehnisko stāvokli, kā arī nepieciešamajiem un/vai plānotajiem remontdarbiem tik iekļauta "Civinity" apsaimniekošanā esošo dzīvojamo māju gada pārskatos. Dzīvojamās mājās, kurās būs nepieciešams veikt vairākus vai apjomīgus lifta remontdarbus, sadarbībā ar liftu apkalpošanas uzņēmumiem tiks veikts individuāls novērtējums un izstrādāts prioritāro darbu plāns, kas saistīts ar iekārtu drošumu, par to informējot dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašniekus, pēc nepieciešamības arī organizējot dzīvokļu īpašnieku kopsapulces un aptaujas, lai pieņemtu kopīgu lēmumu par darbu plānu turpmākajiem pieciem gadiem.
Vienlaikus norādāms, ka "Civinity" ar virkni apsaimniekošanā esošo dzīvojamo māju pārstāvjiem jau iepriekš ir panākts kopīgs redzējums līdz ar kopīpašnieku lēmumu par liftu pilnīgu atjaunošanu vai nomaiņu, dzīvokļu īpašniekiem jau savlaicīgi pieņemot lēmumu par remontdarbu iekļaušanu tāmē, kā arī pakāpenisku uzkrājuma veidošanu plānveida remontdarbu īstenošanas nodrošināšanai.
Birkena norāda, ka liftu atjaunošanu vai nomaiņu iespējams veikt "Attīstības finanšu institūcijas "Altum"" programmā "Aizdevums daudzdzīvokļu māju remontiem, apkārtējās teritorijas labiekārtošanas darbiem un saistīto pakalpojumu izmaksām", saņemot aizdevumu darbu īstenošanai ar aizdevuma nomaksu termiņu līdz pat 20 gadiem. Taču Birkena atzīst, ka ne visiem dzīvojamo māju īpašniekiem tas ir piemērotākais risinājums, ņemot vērā, ka mājai var būt citi steidzamāk veicamie darbi, kuru īstenošanai arī nepieciešams dzīvokļu īpašnieku nodrošināts finansējums.
Ņemot vērā, ka dzīvojamo māju dzīvokļu īpašnieki ne vienmēr spēj vienoties, iedzīvotāji var kļūt par situācijas ķīlniekiem, kur daļa vēlas mainīt liftu, bet citi ne, skaidro Birkena. Līdz ar to gadījumā, ja normatīvajā aktā noteikto tuvāko piecu gadu laikā netiks īstenoti nepieciešamie darbi, lifti, kas neatbildīs prasībām, tiks atslēgti un to izmantošana bloķēta.
"Civinity" grupa Latvijā pārvalda namu apsaimniekošanas, administrēšanas un uzturēšanas uzņēmumus Rīgā un Jūrmalā, kurā ietilpst AS "Civinity mājas", SIA "CS apkope" SIA "Viens rēķins", SIA "ALG Cleaning", SIA "Pilsētas lifti", SIA "CS Komercserviss", SIA "Civinity mājas Jūrmala".