Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

Aptauja: Tikai 9% iedzīvotāju mājās ir pirmās palīdzības preču un medikamentu krājumi pāris mēnešiem

Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Ieva Čīka/LETA

Tikai 9% iedzīvotāju mājās ir pietiekami pirmās palīdzības preču un medikamentu krājumi vismaz diviem mēnešiem, liecina Latvijas Zāļu ražotāju asociācijas (LZRA) un pētījumu kompānijas "Norstat" veiktā aptauja.

Aptaujā noskaidrots, ka visbiežāk šādus krājumus veido rīdzinieki un lielo pilsētu iedzīvotāji.

Kopumā 37% respondentu atzīst, ka viņiem mājās ir ikdienā lietojamie medikamenti bez uzkrājumiem. Aptaujas rezultāti arī rāda, ka 24% iedzīvotāju mājās ir pirmās palīdzības preces, bet nav recepšu medikamentu, savukārt 15% mājsaimniecību medikamentu krājumi pietiktu pāris nedēļām.

Tāpat aptaujas rezultāti liecina, ka vecuma grupā no 60 līdz 74 gadiem 35% cilvēku mājās ir pašlaik lietotie medikamenti, kas, asociācijas vērtējumā, radot draudus veselībai. Vēl 10% aptaujāto norāda, ka viņiem mājsaimniecībā medikamentu nav vispār. LZRA šo rādītāju uzskata par "īpaši satraucošu, ņemot vērā to, ka starptautisko piegāžu traucējumu dēļ pacienti nereti ir spiesti saskarties ar viņiem nepieciešamo zāļu trūkumu".

Asociācijas ieskatā, šie dati liecinot par augstiem riskiem fiziskajā zāļu pieejamībā un plānošanā valstiskā līmenī.

Asociācija atkārtoti aicina valdību nekavējoties ieviest valsts stratēģisko zāļu rezervju sistēmu, ar kuru varētu nodrošināt ne tikai kritisko medikamentu pieejamību ārkārtas situācijās, bet arī kompensēt medikamentu trūkumu ikdienas apstākļos - piemēram, sezonālu vīrusu laikā, kad pieprasījums pēc attiecīgajām zālēm strauji pieaug.

"Lai gan Latvijas medikamentu tirgū izteikti dominē ārvalstu medikamentu ražotāji, valstij kā primāros sadarbības partnerus medikamentu krājumu izveidē ir jāizvēlas tieši Latvijas zāļu ražotāji," uzskata vietējošās ražotājus apvienojošā LZRA.

Aptauju šī gada martā veica pētījumu aģentūra "Norstat", tiešsaistē aptaujājot 1002 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Jau ziņots, ka, tiekoties ar veselības ministru Hosamu Abu Meri (JV), asociācija ministram prezentēja topošo nozares attīstības stratēģiju un aicināja pasteidzināt medikamentu rezerves fonda izveidi.

Tikšanās laikā uzmanība tika pievērsta zāļu reformas ietekmei uz vietējiem ražotājiem. Pašlaik Latvijas zāļu tirgū vietējie ražotāji veido tikai aptuveni 5%, un LZRA ieskatā zāļu cenu reforma vēl vairāk nostiprina starptautisko inovatīvo ražotāju pozīcijas un ietekmi Latvijas tirgū, radot jaunus riskus vietējo ražotāju konkurētspējai gan Latvijā, gan starptautiskajos tirgos.

LZRA iepazīstināja ministru ar nozares attīstības stratēģiju, kas top sadarbībā ar vietējiem zāļu ražotājiem "Olpha", "Grindeks" un "PharmIdea", kā arī Latvijas vadošajām universitātēm un zinātniskajiem institūtiem.

Stratēģijas mērķis ir veicināt farmācijas nozares ilgtspējīgu attīstību gan Latvijā, gan eksporta tirgos, uzlabojot ražošanas tehnoloģijas, paplašinot produktu portfeli un palielinot medikamentu pieejamību Latvijas pacientiem.

Plānots, ka tuvākajos piecos gados Latvijas zāļu ražotāji tirgū piedāvās vismaz 100 jaunus grūti atdarināmus ģenēriskos produktus, galveno uzmanību veltot eksporta attīstībai. LZRA ieskatā tas ļautu trīskāršot Latvijas zāļu ražošanas nozares kopējo apgrozījumu. Primāri vietējie uzņēmumi savu izaugsmi balsta uz produktu portfeļa paplašināšanu ar ģenēriķiem un uzlabotajiem ģenēriķiem, kā arī ražošanas tehnoloģiju uzlabošanu.

LZRA izpilddirektore norādījusi, ka jaunu zāļu izstrāde un reģistrācija prasa ievērojamās finanšu investīcijas, laiku un augsti kvalificētus speciālistus. Tāpēc nozares attīstība jāplāno nevis uz pāris gadiem, bet ilgtermiņā - 15 un 20 gadu perspektīvā. Dūrēja-Dombrovska piebilst, ka nozares uzņēmumi jau šobrīd iegulda apjomīgas investīcijas un izstrādā jaunus produktus, lai tuvāko piecu gadu periodā vismaz trīskāršotu savu devumu Latvijas ekonomikai.

Lai nodrošinātu stabilu izaugsmi, farmācijas nozarei nepieciešams skaidrs valsts attīstības redzējums, kas ietver paredzamu atbalsta politiku un skaidrus darbības noteikumus, norāda LZRA pārstāvji. Tāpēc stratēģijas izstrādē un īstenošanā LZRA aicina uz ciešāku dialogu arī valdības pārstāvjus. LZRA jau ir tikusies ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA), kā arī plānota tikšanās ar ekonomikas ministru Viktoru Valaini (ZZS).

Tikšanās laikā ar veselības ministru īpaša uzmanība tika pievērsta valsts medikamentu rezerves fonda izveidei, kas ilgstoši ir kavējusies. Lai arī Veselības ministrija (VM) ir izveidojusi darba grupu, LZRA uzsver, ka ir nepieciešams straujāks progress un konkrētāki risinājumi, lai nodrošinātu nepārtrauktu zāļu pieejamību Latvijas pacientiem un valsts spētu uzturēt un savlaicīgi atjaunot zāļu rezerves arī hronisko pacientu vajadzībām.

VM norāda, ka turpina īstenot pasākumus, lai pilnveidotu gatavību dažāda veida krīzēm. Medikamentu nodrošinājuma plānošanai un organizēšanai ne tikai Latvijas iedzīvotājiem, bet arī Baltijas līmenī sadarbība ar nacionālajiem ražotājiem ir stratēģiski nozīmīga, uzsver ministrijā.

Komentāri
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu