/nginx/o/2024/08/27/16318989t1hb403.jpg)
Nesaskaņās starp industriālo parku attīstītāju, uzņēmumu "Piche" un Mārupes novada Būvvaldi par ķīlnieku kļuvis militāro preču ražotājs, uzņēmums "Ammunity". Tas šonedēļ palika bez biroja telpām, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "de facto".
Uzņēmumam "Ammunity", kas ražo mazkalibra munīciju, šonedēļ, 1. aprīlī, bija jāievācas jaunās, nupat izbūvētās telpās, Mārupē. Taču tas nenotika. Nedēļas sākumā arī nebija skaidrības, kad tas varētu notikt. Šobrīd uzņēmumam jāmeklē aplinkus risinājumi, lai darbs neaprautos. Jo, piemēram, uzņēmuma pārstāvjiem tagad nav, kur aprunāties ar potenciālajiem ārvalstu investoriem.
"Ja investors ir atbraucis uz veselu dienu uz Latviju, tad mums pēcpusdiena vismaz būtu jāpavada savstarpējās sarunās, ko noteikti nevar darīt kādā publiskā pieejamā telpā. Ņemot vērā militārās industrijas specifiku, mēs tomēr runājam par ļoti konfidenciālām lietām, norāda SIA "Ammunity" valdes locekle Beāte Krauze-Čebotare.
Pārceļot biroja telpas uz Mārupi, "Ammunity" slēdza telpu nomas līgumu ar industriālo parku attīstītāju, uzņēmumu "Piche". Tas pelna, būvējot un pēc tam iznomājot noliktavu un biroju telpas.
"Ammunity" paredzētās telpas "Piche" ekspluatācijā nodeva šā gada 13. martā. Uzņēmumam vēl bija jāpielāgo telpas tā specifiskajām vajadzībām. Reālajā dzīvē tas nozīmē – pēc klienta vajadzībām jāizbūvē atsevišķas mazākas telpas un labierīcības. Līdz ar to 14. martā, tūlīt pēc tam, kad "Piche" nodeva ekspluatācijā uzņēmumam pielāgotās telpas, tas Mārupes novada Būvvaldei iesniedza to pārbūves projektu.
Lēmuma pieņemšanu atliek par četriem mēnešiem
Nedēļu vēlāk Mārupes novada Būvvalde "Piche" iesniegtajā projektā atrada dažādus trūkumus un pagarināja akta izdošanas termiņu līdz 14. jūlijam.
"Un šajā brīdī ne tikai SIA "Ammunity", bet arī daudziem citiem uzņēmumiem Mārupe apzināti kavē ievākšanos. (..) Ja tev pa vidu kāds pasaka, ka sorry (piedodiet – red.), mēs te neizskatīsim [projektu], vai uzliek kaut kādus kreizī (neadekvātus – red.) šķēršļus, principā uzņēmums pilnībā tiek paralizēts,” pauž SIA “Piche” valdes priekšsēdētājs Pēteris Senkāns.
Te gan ir būtiska detaļa – teikt, ka Mārupes novada Būvvalde lika šķēršļus tieši militāro preču ražotājam, nevarot. Iemesls – tā nemaz nezinot, kam tieši "Piche" iznomā izbūvētās telpas. Tiesa – arī, ja zinātu, nekas tās rīcībā nemainītos, norāda Mārupes novada Būvvaldē.
"Pēc būtības būvprojektu izskata arhitekts, kas ir amatpersona. Projekti tiek izskatīti atbilstoši normatīvo aktu prasībām. Nekādas atkāpes nav," uzsver Mārupes novada Būvvaldes vadītāja Marina Kārkliņa.
Ņemot vērā, ka militāro preču ražotājs palika bez mājām, tas vērsās pēc palīdzības Militāro tehnoloģiju, dronu un robotikas asociācijā. Tās priekšsēdētājs, bijušais aizsardzības ministrs Artis Pabriks (LA) norāda, ka, pakļaujot uzņēmumus birokrātiskam slogam, Latvija riskē ar to, ka tie pārcelsies uz citām valstīm.
"No vienas puses, mēs redzam, ka laika ir maz un drošība ir aktuāla. Visi atbalsta militāro industriju un aizsardzības spēju pilnveidošanu. Tajā pašā laikā, kad uzņēmēji nāk un reāli prasa atbalstu pašvaldībām vai valsts institūcijām, tad saskaras vai nu ar kaut kādu birokrātisko slogu, vai ar nespēju palīdzēt," teic Pabriks.
Strīdīgie trūkumi pārbūves projektā
Mārupes novada Būvvalde lēmuma pieņemšanu atlika par gandrīz četriem mēnešiem, aizbildinoties ar vairākiem trūkumiem, ko tā atradusi pārbūves projektā.
Daļu no tiem "Piche" laboja. Taču daļa, uzņēmēja ieskatā, ir sevišķi strīdīga.
Būvvalde norāda, ka sapulču telpas un birojs neietilpst rūpniecisku ražošanas telpu grupā. Citiem vārdiem – strīds ir par to, kā pareizi nosaukt mazās, bieži vien ar stikla sienām, nodalītās istabas plašā telpā. Ražošanas telpas, kā tās nosauca "Pitche", tās nav, uzskata Būvvalde. Savukārt, no Būvvaldes rakstiskās atbildes izriet, ka jautājums par telpas klasifikāciju ir svarīgs arī tamdēļ, lai viņu darbs būtu saskaņā ar Statistikas likumu.
Otrais strīdīgais trūkums saistās ar iepriekšējo. Būvvalde norāda, ka sapulču un biroja telpas jāizdala atsevišķi. Proti, visām ieejām un izejām no šīm telpām jābūt uz koplietošanas telpu. Lai šo trūkumu novērstu, uzņēmējam jāizbūvē atsevišķs gaitenis.
Tāpat Būvvalde prasa tehniskās apsekošanas atzinumu. Tā "Piche" ieskatā ir absurda prasība, jo ēkas daļa, kurā izbūvētas telpas, nodota ekspluatācijā pirms mēneša. Ēku ekspluatācijā uzņēmējs nodod pa daļām. Savukārt tieši tāpēc, ka ēkas citā daļā joprojām ir būvobjekts, būvvalde vēlas tehniskās apsekošanas atzinumu.
EM: visam regulējumu nevar uzrakstīt
Uzņēmums "Piche" vērsās pēc palīdzības Ekonomikas ministrijā (EM). Tā var sniegt skaidrojumu par dažādiem ar būvniecību saistītiem jautājumiem, taču iejaukties pašvaldību un būvvalžu darbā tā nevarot.
"Mēs ļoti daudz redzam nepieciešamību piemērot regulējumu, interpretējot to un piemērojot, pielāgojot konkrētam gadījumam. (..) Ļoti bieži būvvaldes vēlas, lai mēs ļoti skaidri pateiktu regulējumā rīcības modeli.
Tā tas diemžēl nesanāks, jo tad mums regulējums būtu tik detalizēts. Un mēs tāpat neaptvertu visus iespējamos gadījumus," skaidro EM Būvniecības politikas departamenta direktore Olga Feldmane.
Ministrijā, kas cita starpā ir viena no iestādēm, kas strādājot pie birokrātiskā sloga mazināšanas, norāda, ka konkrētajā gadījumā tā izprot abas puses – gan uzņēmēju, gan būvvaldi. Vienlaikus ministrija aicina nelasīt likumus pārlieku gramatiski, ko, ministrijas pārstāves ieskatā, Mārupes novada Būvvalde dažbrīd dara.
Mārupes novada Būvvaldē tam nepiekrīt. Arī Mārupes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Valdis Kārkliņš (Latvijas Zaļā partija), "de facto" sazvanīts, norāda, ka tieši būvvalde ir tā, kura atbildēs par sekām. Līdz ar to esot pašsaprotama nelokāmā raudzīšanās uz likumu. Savukārt Ekonomikas ministrijā uzsver pretējo – likumu nevar uzrakstīt visām iespējamajām dzīves situācijām.
EM strīdus gadījumos aicina uzņēmējus vērsties tiesā, jo pašvaldības, tostarp, novadu Būvvaldes ir autonomas iestādes un viņu darbā neviens iejaukties nevarot.
Taču arī šis risinājums, uzņēmēju ieskatā, labi izskatās vien uz papīra. Reālajā dzīvē tiesāšanās uzņēmējam nozīmē sevi pakļaut zaudējumiem tiesvedības laikā. Tieši tādēļ, gluži kā apskatītajā situācijā, uzņēmējs nereti piekāpjas.
Gaidīšanas režīmā vairāki militāro preču ražotāji
"de facto" sīkāk izskatīja situāciju, kas skar tieši militāro preču ražotāju "Ammunity", taču šobrīd telpu nomas līgumi ar SIA "Piche" ir trīs nozīmīgiem militāro preču ražotājiem – "Ammunity", "Edge Autonomy Riga" un "Origin Robotics".
"Arī ar "Origin Robotics" pašreiz mums ir līdzīgi. Mēs esam saplānojuši telpas, kādām tām vajadzētu izskatīties. Un mēs īsti pat nesaprotam, vai Mārupe mums viņas ļaus tādā veidā saskaņot vai nē," pauž uzņēmējs Senkāns.
Arī šeit situācija ir līdzīga kā iepriekš minētā – būvvalde nepiekrīt, ka mazās nodalītās telpas ir ražošanas telpas. Kā "de facto" apliecināja "Origin Robotics" vadītājs Agris Ķipurs, uzņēmums ir gaidīšanas režīmā, lai pārceltos uz jaunajām telpām.
Mazkalibra munīciju ražotājs, uzņēmums "Ammunity", šobrīd kļuvis par situācijas ķīlnieku.
Tagad pārbūves projekts Mārupes novada Būvvaldē ir apstiprināts. "Piche" šo plānu pārtaisīja, lai tas atbilstu būvvaldes prasībām, un iesniedza pa jaunam. Uzņēmējs mazās, atdalītās telpas, kas būvvaldes ieskatā ir biroja telpas, pārsauca par palīgtelpām. Līdz ar to – lai arī situācija pavirzījās uz priekšu, tā aizvien nav atrisināta pēc būtības.
"Ja mēs apsekosim un konstatēsim, ka telpas vai telpu grupa vai jebkāda būve tiek ekspluatēta neatbilstoši lietošanas veidam, tas nav pieļaujami. Un mēs apturēsim to darbību," norāda būvvaldes pārstāve Kārkliņa.
Kā izvairīties no šādām situācijām, kurās ir traucēts militāro preču ražotāju darbs, pasargāt aizsardzības jomas uzņēmumus? Aizsardzības ministrijas (AM) Valsts sekretārs Aivars Puriņš stāsta, ka AM domā par to, kā militāro preču ražotājus dažādos uzņēmuma attīstības posmos apkalpot prioritāri.
"Darba grupas ietvaros esam rosinājuši virkni iniciatīvu, kas varētu radīt izņēmuma kārtību attiecībā tieši uz aizsardzības industrijas uzņēmumiem, lai radītu vienkāršāku, atvieglotāku procedūru tieši šīs nozares uzņēmumiem," viņš paskaidro. Šīs iniciatīvas vēl ir jāapspriež starp ministrijām un citiem iesaistītajiem.