:format(webp)/nginx/o/2025/04/02/16751322t1hbb58.jpg)
Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA) un Latvijas universitāšu asociācija šodien plkst.10.30 Rīgas Tehniskās universitātes Zinātnes un inovāciju centrā dibinās Mākslīgā intelekta centru, aģentūru LETA informēja VARAM.
Iecerēts, ka centrs būs viens no instrumentiem, lai attīstītu Latviju kā valsti uzticama mākslīgā intelekta pielietojumu attīstībai un ieviešanai, kā arī iesaistīsies globālajās mākslīgā intelekta pārvaldības iniciatīvās, kas sekmēs atbildīga mākslīgā intelekta tehnoloģiju izmantošanu.
Pasākumā piedalīsies viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa (JV), Latvijas universitāšu asociācijas padomes priekšsēdētājs, Rīgas Stradiņa universitātes rektors Aigars Pētersons, Latvijas informācijas un komunikācijas tehnoloģijas prezidente Signe Bāliņa un VARAM Valsts sekretāra vietnieks digitālās transformācijas jautājumos Gatis Ozols.
Saeima 6.martā pieņēma Mākslīgā intelekta centra likumu. Savukārt valdība nolēma Nacionālā mākslīgā intelekta centra izveidei piešķirt 370 000 eiro.
Likuma mērķis ir veicināt "uzticama un droša mākslīgā intelekta pielietošanu sabiedrības labā produktivitātes un konkurētspējas celšanai".
Virzot uzticamas un drošas mākslīgā intelekta inovācijas nozarēs, jaunais likums noteic mākslīgā intelekta tehnoloģiju ekosistēmas izveidi, tās tiesisko ietvaru publiskā un privātā sektora un augstskolu sadarbībai, atbalstot mākslīgā intelekta tehnoloģiju atbildīgu pielietošanu un attīstību.
Likums paredz izveidot Mākslīgā intelekta centru, tajā apvienojot valsts, pētniecības un digitālās jomas pārstāvjus, lai sekmētu savstarpējo partnerību, inovāciju ieviešanu un attīstību, veicinātu mākslīgā intelekta iniciatīvu īstenošanu jomās ar augstu potenciālu atbilstoši nacionālajām interesēm un valsts konkurētspēju.
Centra izveides mērķis ir sekmēt sabiedrības prasmes un vienlīdzību mākslīgā intelekta jomā, kā arī rūpēties par to, lai mākslīgā intelekta sistēmas tiktu izmantotas ētiski, atbildīgi un droši, ievērojot cilvēka pamattiesības. Centram savā darbībā būs arī jāīsteno pasākumi saistībā ar mākslīgā intelekta lietošanu saistīto risku mazināšanai.
Jaunais centrs plānots kā nodibinājums, un tajā kā dibinātāji piedalīsies ne tikai valsts, ko pārstāvēs Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), Ekonomikas ministrija un Aizsardzības ministrija, bet arī privātais sektors - Latvijas Informāciju un komunikācijas tehnoloģiju asociācija un augstskolu pārstāvji - Latvijas Universitāšu asociācija. Centru veidos padome, centra direktors un sekretariāts, ko nodrošinās Valsts digitālās attīstības aģentūra. Padomē darbosies deviņi locekļi.