Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Pensiju 2. un 3. līmeņa izvērtēšana – kā noteikt, vai ieguldījumu stratēģija ir atbilstoša jaunajai ekonomiskajai situācijai?

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Ekonomiskās pārmaiņas, inflācija un finanšu tirgus svārstības ietekmē arī ilgtermiņa uzkrājumus, tostarp pensiju 2. un 3. līmeņa fondu ienesīgumu. Lai nodrošinātu stabilus ienākumus nākotnē, ir svarīgi regulāri izvērtēt, vai jūsu izvēlētā pensiju ieguldījumu stratēģija joprojām atbilst pašreizējai ekonomiskajai situācijai un jūsu personīgajiem mērķiem.

Šajā rakstā apskatīsim, kā jaunākās ekonomiskās tendences ietekmē pensiju uzkrājumus un kā pieņemt pārdomātus lēmumus, izvēloties ieguldījumu stratēģiju.

Latvijas ekonomiskās tendences 2025. gadā un to ietekme uz pensiju ieguldījumiem

2025. gadā ekonomiskā vide Latvijā ir stabilizējusies, taču investīciju tirgos joprojām pastāv zināma nenoteiktība. Latvijas Banka prognozē, ka vidējā inflācija būs zem 3%, savukārt IKP pieaugums tiek prognozēts ap 2,2%.

Lai arī inflācijas līmenis ir samazinājies, iepriekšējie cenu kāpumi un mainīgie finanšu tirgus apstākļi ir ietekmējuši pensiju fondu ienesīgumu. Centrālās bankas procentu likmju samazināšana un stabilāks finanšu tirgus varētu veicināt ilgtermiņa ieguldījumu atdeves pieaugumu, taču ieguldītājiem joprojām ir jāizvērtē riski un jāpielāgo savas stratēģijas.

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Kā izvērtēt pensiju 2. līmeņa ieguldījumu stratēģiju?

Pensiju 2. līmenis ir valsts organizēta sistēma, kurā daļa no sociālās apdrošināšanas iemaksām tiek novirzīta ieguldījumiem finanšu tirgos. Galvenie jautājumi ir - vai jūsu pašreizējais pensiju plāns atbilst jūsu vecumam, riska tolerances līmenim un jaunajai ekonomiskajai situācijai?

🔹 Pārbaudiet fonda ienesīgumu – regulāri apskatiet, kāda ir jūsu pensiju plāna vēsturiskā atdeve. Piemēram, agresīvāki ieguldījumu plāni ilgtermiņā var sniegt augstāku atdevi, bet īstermiņā tie ir svārstīgāki.

🔹 Salīdziniet alternatīvos pensiju plānus – ja jūsu pašreizējais fonds nesniedz pietiekamu ienesīgumu, ir iespējams mainīt plānu. Šobrīd Latvijā pieejami dažādi aktīvi pārvaldīti un pasīvie jeb indeksu fondi.

🔹 Izvērtējiet risku līmeni – ja esat jauns un līdz pensijai vēl tālu, iespējams, augstāka riska ieguldījumu stratēģija (ar lielāku akciju īpatsvaru) ir piemērota. Savukārt tiem, kuriem pensija tuvojas, var būt izdevīgāk izvēlēties konservatīvāku stratēģiju ar lielāku obligāciju īpatsvaru.

🔹 Pievērsiet uzmanību komisijas maksām – dažādi pensiju fondi iekasē atšķirīgas komisijas, kas ilgtermiņā var ievērojami ietekmēt jūsu uzkrājumus.

Ko darīt, ja pensiju 2. līmeņa atdeve neatbilst jūsu gaidām?

Ja jūsu pensiju plāns ilgstoši nesniedz gaidīto peļņu, var būt vērts to mainīt. Internetā pieejami vairāki rīki, kas ļauj salīdzināt dažādu pārvaldnieku piedāvājumus un izvēlēties sev piemērotāko.

Vai pensiju 3. līmenis ir piemērots ieguldījums?

Pensiju 3. līmenis ir brīvprātīgs pensiju uzkrājums, kas sniedz papildu drošību un elastību ilgtermiņā. Taču, vai tas ir piemērots ikvienam?

Nodokļu atvieglojumi – iemaksas pensiju 3. līmenī dod iespēju saņemt nodokļu atmaksu līdz pat 20% apmērā no iemaksātās summas.

Liela kontrole pār uzkrājumiem – iespējams izvēlēties dažādus ieguldījumu plānus un pielāgot stratēģiju savām vajadzībām.

Elastība – atšķirībā no 2. līmeņa, uzkrājumu var izņemt pirms pensijas vecuma sasniegšanas.

Kā izvēlēties atbilstošu pensiju 3. līmeņa plānu?

  • Jauniem cilvēkiem (līdz 40 gadiem) – augstāka riska ieguldījumu plāni ar lielāku akciju īpatsvaru.
  • Vidējā vecuma cilvēkiem (40–55 gadi) – sabalansēti plāni ar akciju un obligāciju līdzsvaru.
  • Tiem, kuriem pensija ir tuvu – konservatīvāki plāni, kas mazāk pakļauti tirgus svārstībām.
Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Aizdevumi un pensijas uzkrājumi – kā līdzsvarot savas finanses?

Lai gan ilgtermiņa uzkrājumi pensijai ir svarīgi, neaizmirstiet sabalansēt tos ar pašreizējām finanšu vajadzībām. Ja rodas situācijas, kurās steidzami nepieciešami līdzekļi, iespējams apsvērt dažādus finansēšanas risinājumus.

📌 Hipotekārais kredīts – ja procentu likmes ir zemākas un ir nepieciešama ilgtermiņa investīcija, piemēram, mājokļa iegāde.

📌 Patēriņa kredīts – lielākiem pirkumiem vai investīcijām, kas uzlabotu finansiālo stabilitāti ilgtermiņā.

📌 Ātrais kredīts – var būt īstermiņa risinājums, ja nepieciešami līdzekļi neparedzētiem izdevumiem.

Svarīgi ir neizmantot pensijas uzkrājumus īstermiņa finanšu problēmu risināšanai, jo tas var negatīvi ietekmēt jūsu ilgtermiņa finansiālo drošību. Ja vēlies uzzināt vairāk par uzkrājumiem un dažādiem to veidiem, lasi Ondo.lv blogā - Dažādi uzkrājumu veidi – krājkonts, noguldījumi, uzkrājošā apdrošināšana un citi: plusi un mīnusi.

Uz augšu