Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

Gaujas nacionālā parka teritorijā izcirtīs piecus hektārus meža

Mežs. Ilustratīvs attēls.
Mežs. Ilustratīvs attēls. Foto: Shutterstock

Gaujas nacionālajā parkā netālu no Siguldas ieplānota vērienīga būvniecība. Tur taps sporta komplekss, un tādēļ nolemts izcirst simtgadīgu priežu mežu. Aizliegt būvniecību īpaši aizsargājamajā dabas teritorijā nevar ne pašvaldības noteikumi, ne arī likums. Visdrīzākajā laikā Siguldas būvvalde lems par būvatļaujas izsniegšanu uzņēmējam, ziņo "Nekā personīga".

Nav šaubu par to, ka Gaujas nacionālais parks ir saudzējama dabas vērtība, tomēr likums ļauj to pa gabaliņam vien izzāģēt un apbūvēt. Šeit, mežā, jau drīzumā varētu stiepties kilometru gara kartinga trase.

Šo piecu hektāru plašo mežu Gaujas nacionālā parka ainavu aizsardzības zonā pagājušajā gadā par 150 tūkstošiem iegādājās uzņēmums Vidzeme Lauks. Tam pieder arī zeme tepat apkārt un smilšu karjers. Līdz Siguldas centram no šejienes ir pieci kilometri.

Uzņēmums plāno mežu izcirst, jo vēlas te uzbūvēt kartinga trasi, ēkas un autostāvveitas.

Lāču ģimenes mājas atrodas 200 metrus no gaidāmās trases. Viņus satrauc arī troksnis, ko radīs kartingi. Kopā ar kaimiņiem viņi iesniedza pašvaldībā protestu pret trases projektu.

Šī nav pirmā reize, kad uzņēmums mēģina iegūt būvatļauju trases būvniecībai. Pirmais mēģinājums bija aizvadītā gada martā — divus mēnešus pēc zemesgabala iegādes. Tad būvvalde atteica, jo uzņēmums nesniedza ne sertificēta speciālista pārskatu par īpaši aizsargājamām sugām un biotopiem teritorijā, ne arī sertificēta ceļu projektētāja paskaidrojuma rakstu. Dokumentācijā trūka informācijas arī par kartingu trases specifiku — piemēram, trokšņu aprēķina, paredzēto kartingu veidu un uzglabāšanu.

Sarūpējot šos dokumentus, tagad uzņēmums kartinga trases projektu nosaucis par sporta un atpūtas kompleksu. Tas paredz trases darbu arī ārpus sezonas — ziemā atpūtnieki trasi varēs izmantot distanču slēpošanai un biatlonam.

Publiskās apspriešanas laikā saņemtās iebildes pašvaldība iekļāva pārskatā un tās vērtē būvvalde.

Jau pagājušajā gadā uzņēmums saņēma Dabas aizsardzības pārvaldes, Valsts vides dienesta un Valsts meža dienesta pozitīvus atzinumus, kas iecerei deva zaļo gaismu. Tajos teikts, ka mežā nav īpaši aizsargājamu biotopu vai sugu.

Tagad būvvaldei vēlreiz jālemj par būvatļauju, izvērtējot ekspertu atzinumus un kaimiņu iebildes.

Pašvaldības teritorijas plānojums ļauj šajā vieta būvēt sporta un atpūtas kompleksu. Te nav nav iezīmēti publiski pieejami skatu punkti vai ainaviski vērtīgas teritorijas kas būtu jāsargā.

Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijā skaidro, ka lai arī teritorija ir īpaši aizsargājama, likums neaizliedz mežu te izcirst. Tas nav dabas liegums un uz to attiecas mazāk ierobežojumu.

Uzņēmuma SIA “Vidzeme lauks” īpašniece ir Ilvija Liepiņa. Firmai Siguldā pieder izklaides centrs KLIK. Tas lepojas ar Baltijā vienīgo divu līmeņu iekštelpu elektrokartingu trasi. Centra izveidē 2021. gadā ieguldīts gandrīz miljons eiro. Par to pašvaldība piešķīra Liepiņiem gada investora balvu.

Centrs strādā ar apmēram 200 tūkstošu eiro lieliem zaudējumiem, gadā apgrozot ne vairāk par trim tūkstošiem eiro.

Liepiņas uzņēmums nevēlējās atbildēt uz jautājumiem par meža izciršanas plāniem.

Dabas aizsardzības eksperti kritiski raugās uz noteikumiem, kam būtu jāpsargā īpaši aizsargājamās dabas teritorijas un tur mītošās sugas. Viņiem ir bažas ka esošais regulējums ļauj pa gabaliņam vien nacionālo parku izcirst.

Būvvaldei nebūs viegli pieņemt lēmumu, jo no vienas puses svaru kausos ir simtgadīgs mežs un pamatoti kaimiņu iebildumi, no otras - uzņēmējdarbība, kas ir tik svarīga ekonomikai.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu