Sākoties pavasarim, Latvijā notiek aktīva jaunā meža stādīšana. Īpašniekiem apvienojoties, ir ieguvumi, kas mērāmi ne tikai naudā. Ir dažādi modeļi, bet saimniekošanas principi, kas laika gaitā izrādījušies veiksmīgi, ir līdzīgi, jo pielāgoti dalībnieku prasībām, neatkarīgi no tā, vai tie ir mazi ģimeņu īpašumi, lielu uzņēmēju vai baznīcas draudžu meži. Kādas priekšrocības sniedz īpašnieku sadarbība, un kā tā var palīdzēt gūt peļņu un efektīvāk atjaunot mežus? Uzziniet vairāk rakstā!
Kooperatīvā iespējama līdzsvarošana
Meža īpašnieku kooperatīvā “Mežsaimnieks” apvienojušies vairāk nekā 1100 biedru. Kopā gan lielākiem, gan mazākiem mežu īpašniekiem no visas Latvijas pieder 30 000 ha mežu.
Šogad mežu stādīšana uzsākta agri – marta vidū Kurzemē. Tā kā pavasara laika apstākļi ir labvēlīgi, drīz tas notiks visā valstī. “Ir bijuši arī aukstāki gadi, kad stādīšanu uzsāka tikai aprīļa beigās, bet, ja īsta ziema neiestājas, zeme nav sasalusi, tad ir gadījies, ka darbi notiek arī decembrī,” stāsta Meža īpašnieku kooperatīvā “Mežsaimnieks” valdes loceklis Andis Malējs.
/nginx/o/2025/03/26/16739271t1hd3f8.jpg)
“Ziemā var stādīt gan ietvarstādus, gan kailsakņus ar uzlabotu sakņu sistēmu. Ietvarstādu lielais pluss ir tāds, ka tos var stādīt pat vasarā, jo tie tiek turēti “miegā” – stādu audzētavas saldētavās. Kailsakņi savukārt aug uz lauka un pamostas reizē ar dabu. Salapojušus bērzus vispār neiesaka stādīt – pārāk liels risks, ka neieaugsies. Pirmie darbi, kas veicami pirms stādīšanas – augsnes sagatavošana iepriekšējā rudenī un laicīga stādu pasūtīšana. Lai iegādātos sertificētus stādus, to nepieciešams darīt vismaz gadu iepriekš.”