Tad viņš izmantoja dažāda veida rituālus un izveidoja dažādas teorijas. Kādas idejas par kaut ko pārdabisku bija agrāk vēl pirms tā. Ir dažas hipotēzes, ka vēl neandertāliešiem varbūt bija, jo viņi arī apglabāja mirušos. Cilvēki vairāk sāka redzēt halucinācijas, spokus, veļus, senču garus," saka psihoterapeits.
Utināns uzsver, ka cilvēki izsenis redzēja dažāda veida fantāziju garus. "Piemēram, visa cilts Indijā noteiktos svētkos varēja lietot īpaši pagatavotas dziras. Vēdās tā bija slavenā soma. Līdz šim brīdim nav zināms, kādas ķīmiskās vielas ietilpa somas sastāvā, bet, iespējams, kaut kas no marihuānas.
Bet precīzi to nezina, un līdz ar to ir teorijas, ka ticību un maģisku iztēli veidoja ķīmiskās vielas.
Ir arī vēstīts, piemēram, ka ir specifiski cilvēki, kam kaut kādu smadzeņu īpatnību rezultātā vai pat gēnu rezultātā, ko sauc par netipisko gēnu grupu, ir lielāka tendence uz visādām vīzijām un halucinācijām, tai skaitā vizuālām.
Ja šo gēnu ir pārāk daudz, tad cilvēkam var veidoties šizofrēnija, bet, ja mazāk, tad cilvēki bieži izveido jaunas reliģiskas kustības, sektas, kultus. Arī mūsdienās ir tādi psihologi, bieži vien ekstrasensi, tā saucamie mūsdienu šamaņi."
Ar ticību mistiskajam cenšas skaidrot jebkuru problēmu
Utināns skaidro, ka vēsturiskie notikumi un ticība kaut kam veicina arī fantāziju un radošo domāšanu. "Zinātne mūsdienās var noteikt pat tādas enerģijas daļiņas, kas skrien cauri mūsu ķermenim. Kamēr mēs te sēžam, tās miljoniem izskrien mums cauri sekundes laikā un neietekmē mūs nekā. Bet zinātnei ir spēja tādas fiksēt.