Likums saka, ka skolai jāziņo Robežsardzei un PMLP, ja students tiek atskaitīts vai nerādās univesritātē vismaz divas nedēļas. Tad PMLP lemj, vai jāatņem uzturēšanās atļauja, savukārt Robežsardzei persona jāatrod. Pēdējos gadus anulē arvien vairāk atļauju – 2023.gadā 1162, pērn 1939 - uzturēšans atļauju zaudēja teju katrs ceturtais iebraucējs. Visvairāk atļaujas atņemtas indiešiem un uzbekiem. Tās ir divas lielākās studentu grupas Latvijā.
Robežsardze neuzskaita cik studentus, kuriem uzturēšanās atļaujas ir anulētas, nav atraduši.
Iekšlietu ministrs uzskata, ka problēma ir augstskolu atlasīto studentu spējās. Tam piekrīt arī ārlietu ministrija.
Anulēta termiņuzturēšanās atļauja nav šķērslis strādāt. Piemēram, lai reģistrētos par pārtikas kurjeru, ir jāiesniedz derīgs dokuments, taču to pārbauda tikai pieteikuma izskatīšanas brīdī. Platforma "Wolt" raidījumam norādīja, ka līgumā ir ierakstīts, ka kurjeram pašam jāziņo, ja kādam no dokumentiem beidzas derīguma termiņš, bet neprecizēja, vai piegādātāji to dara.
Tāpat ārvalstniekam arī jāpiesakās ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējam. Pēdējos trīs gados VID reģistrējis gandrīz sešus tūkstošus trešo valstu pilsoņu. Arī tur uzturēšanās atļauju pārbauda tikai reģistrācijas brīdī.
Nekā personīga jautājumu, kam jāatbild par šurp atvestajiem ārvalstu studentiem, uzdeva arī nu jau bijušajai izglītības ministrei Andai Čakšai, kura par nozari atbild jau kopš 2022.gada. Skaidras atbildes viņai nebija.