Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

Ekonomists skaidro, kas Latvijas ekonomiku varētu ietekmēt vairāk nekā ASV tarifi

Rīgas panorāma.
Rīgas panorāma. Foto: Edijs Pālens/LETA

ASV prezidenta Donalda Trampa ieviestie ievedmuitas tarifi radījuši nenoteiktību globālajā tirdzniecībā, un ļoti iespējams, ka tas Latvijas ekonomiku ietekmēs vairāk nekā paši tarifi, norādīja "OP Financial Group", kuras sastāvā ir "OP Corporate Bank" Baltijas filiāle, vecākais ekonomists Jona Vidgrēns.

Viņš skaidroja, ka Latvijas preču eksports uz ASV veido nedaudz mazāk par 3% no kopējā Latvijas preču eksporta apmēra un atbilst nedaudz vairāk par 1% no Latvijas IKP.

Tērauda un alumīnija izstrādājumi, kas līdz šim bija pakļauti tarifiem, veido aptuveni 3,5% no Latvijas eksporta uz ASV. Tādēļ līdz šim noteikto tarifu tiešā ietekme uz Latvijas ekonomiku ir ļoti maza. Arī citu ierosināto tarifu, piemēram, farmācijas produktiem, tiešā ietekme, visticamāk, būtu salīdzinoši neliela.

"Ir svarīgi pieminēt, ka nākotnē varētu tikt noteikti papildu tarifi. Lai gan ASV nav starp lielākajiem Latvijas eksporta tirgiem, tās joprojām ir nozīmīgas, ņemot vērā eksporta izšķirošo lomu Latvijas ekonomikā," skaidroja Vidgrēns.

Viņš uzsvēra, ka ASV tarifu tiešā ietekme uz Latviju, visticamāk, tāpat paliks salīdzinoši neliela. Tiek lēsts, ka 10% savstarpējo tarifu ietekme uz eirozonas valstu iekšzemes kopproduktu (IKP) svārstās no 0,1% līdz 0,3%. Baltijas valstu ekonomikās eksportam ir liela nozīme, tāpēc ietekme uz Latviju varētu būt šī diapazona augšējā robežā.

Vidgrēns norādīja, ka pieaugoši šķēršļi starptautiskajā tirdzniecībā un traucējumi piegādes ķēdēs, visticamāk, samazinātu gan investīcijas, gan eksportu uz citām valstīm. Ievērojamu daļu Latvijas eksporta veido investīciju preces, tāpēc globālo investīciju samazināšanās negatīvi ietekmētu Latvijas eksportu.

"Nenoteiktība globālajā tirdzniecībā jau ir pieaugusi, un papildu tarifu iespējamā ieviešana šo nenoteiktību vēl vairāk palielinātu. Ir ļoti iespējams, ka nenoteiktības radītā ekonomiskā ietekme varētu būt lielāka nekā pašu tarifu tiešā ietekme, arī Latvijai," pauda Vidgrēns.

Jau ziņots, ka Tramps paredz no 12.marta noteikt 25% muitas tarifus tērauda un alumīnija importam valstī. Arī muitas tarifus automobiļu importam valstī plānots noteikt aptuveni 25%.

Tāpat Tramps plānojis noteikt arī papildu muitas tarifus lielam skaitam valstu.

Tramps jau iepriekš parakstījis rīkojumu, ar kuru noteikti muitas tarifi Kanādai, Meksikai un Ķīnai.

Trampa administrācijas noteiktie 10% tarifi Ķīnas preču importam spēkā stājās 4.februārī, taču gan Kanādai, gan Meksikai jauno tarifu piemērošana atlikta uz 30 dienām pēc šo valstu solījumiem palielināt robežu drošības pasākumus.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu