Šodienas redaktors:
Dace Otomere
Iesūti ziņu!

Saeimas komisijā atbalsta policijas tiesības apturēt arī bezpilota ūdens un sauszemes ierīces

Policijas auto. Ilustratīvs attēls.
Policijas auto. Ilustratīvs attēls. Foto: Edijs Pālens/LETA

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija otrdien virzīšanai otrajam lasījumam atbalstīja grozījumus likumā par policiju, kas paredz policijas tiesības apturēt arī bezpilota ūdens un sauszemes ierīces.

Līdz šim Iekšlietu ministrijas iesniegtie grozījumi paredzēja policijas darbinieku tiesības notriekt vai nosēdināt lidojošus dronus.

Uz otro lasījumu iekšlietu ministra Riharda Kozlovska (JV) iesniegtie grozījumi paredz, ka policijai būtu tiesības pārtraukt attālināti vadāmas ierīces pārvietošanos gaisā, ūdenī vai uz sauszemes, ja tā apdraud sabiedrības drošību, personu dzīvību vai veselību, apsargājamo objektu vai kritiskās infrastruktūras drošību, apdraud vai traucē policijas uzdevumu izpildi, vai ja ir pamats uzskatīt, ka tā tiek izmantota noziedzīga nodarījuma izdarīšanā.

Paredzēts, ka precīzāks likuma normu formulējums tiks iesniegts, skatot grozījumus trešajā lasījumā.

Saeimas komisija arī atbalstīja opozīcijas deputāta Jāņa Dombravas (NA) priekšlikumu, kas paredz pašvaldības policijas tiesības atbalstīt Valsts robežsardzi ārvalstnieku un bezvalstnieku ieceļošanas, uzturēšanās, izceļošanas un tranzīta noteikumu ievērošanas kontrolē un profilaksē.

Jau ziņots, ka šobrīd tiesības izmantot speciālos līdzekļus un pielietot šaujamieročus tālvadības vai autonomas vadības ierīču notveršanai, nosēdināšanai vai iznīcināšanai ir noteiktas Valsts robežsardzei un Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem.

Lai nodrošinātu efektīvu policijas funkciju veikšanu paaugstināta apdraudējuma situācijās, grozījumi likumā "Par policiju" paredz paplašināt policijas darbinieka tiesības speciālo līdzekļu izmantošanā.

Tāpat vēstīts, 13.janvārī Latvijas gaisa telpā trīs reizes tika noteikti īstermiņa ierobežojumi, kas bija saistīti ar bezpilota lidaparātu lidojumiem Rīgas lidosta teritorijā.

Lidojumos tika izmantoti vairāki droni. Pēc Civilās aviācijas aģentūras (CAA) skaidrotā, aizsardzības sistēmas neidentificēja attiecīgos dronus, jo tiem bija deaktivizēta funkcija, kas ļauj tos uztvert.

CAA rīcībā esošā informācija liecina, ka bezpilota lidaparātu lidojumi, iespējams, ir veikti apzināti ar mērķi apdraudēt civilās aviācijas lidaparātu lidojumu drošumu vai apzinātu Latvijas civilās aviācijas nozares darbības traucēšanu.

CAA saistībā ar notikušo vērsās Valsts policijā un Valsts drošības dienestā, lūdzot civilās aviācijas nozarei radīto apdraudējumu izmeklēt kriminālprocesa ietvaros.

Valsts policija paziņojusi, ka tā izmeklēs kriminālprocesu par nelikumīgi pilotētajiem droniem Rīgas lidostas teritorijā.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu