Aktualizēto, universālo kadastrālo vērtību prognozi VZD publicēja aizvadītā gada rudenī. Ar 1. janvāri tās stājušās spēkā un var izmantot darījumos. VZD uzsver, ka pirmoreiz pēc padsmit gadiem atjaunota aprēķinu metode un arī pieejams daudz plašāks datu klāsts. “Mēs esam rēķinājušies ar to, ka saņemsim daudz kritikas 2025.gadā, mēs saņemsim daudz jautājumu, bet kritika un jautājumi, mēs uzskatām, ka tas ir pozitīvi, jo caur to mēs saprotam, kur, mēs kaut ko ieraugām, arī no mūsu skata punkta var būt tā, ka jebkuram cilvēkam ir sava pelēkā zona kaut ko neredzēt, “blind spot”, kā saka angliski. Tas mums noteikti palīdzēs apzināt dažādu veidu lietas, ko mēs varbūt līdz šim ne tik labi redzējām vai novērtējam,” saka VZD vadītāja Vita Narnicka.
Gan pašvaldības, gan nekustamo īpašumu vērtētājus pārstāvošas organizācijas, izpētot nesen kā publicētās vērtības, norādījuši uz to nesamērīgumu starp dažādiem īpašumiem. Piemēram, kvadrātmetra cena mūra ēkā pašā Rīgas centrā neatšķiras vai pat ir zemāka nekā Imantas mikrorajonā. Vienkāršai mājai Dārzciema mikrorajonā aprēķināta lielāka vērtība nekā mājai Mežaparkā. Bet Rīgas centrā uz viena ielas stūra vērtības atšķiras pat desmitkārt.
“Tas mērķis ir nodrošināt, lai starp nekustamajiem īpašumiem, kas ir dažādi, šīs vērtības būtu savstarpēji samērīgas jeb proporcionālas (..) mēs katrs varam tīri intuitīvi saprast, kurš īpašums ir krietni dārgāks un kurš ir krietni lētāks, līdz ar to tās kadastrālās vērtības arī. Krietni dārgākajiem būtu vērtībai jābūt krietni dārgākai. Šobrīd diemžēl ir ne tikai tas, ka viņas ir dažādos attālumos no šīm tirgus vērtībām, ir arī situācijas, kur ir apgriezti proporcionāli,” uzskata Latvijas Pašvaldību savienības padomniece Sanita Šķiltere.