Eksperts norādīja, ka ASV pakāpeniski distancējas no NATO ietvara, kura būtība vēsturiski saistīta ar Atlantijas okeānu. Viņš uzsvēra, ka Trampa paziņojumi par attālināšanos no Eiropas ir panākuši "diezgan lielu starptautiskās situācijas sagrāvumu".
"Tramps veido daudzpolāru pasauli, par kuru pirms tam daudz runāja gan Ķīna, gan Krievija, un Tramps tam ir faktiski pievienojies," sprieda politologs.
Šobrīd ir grūti pilnībā novērtēt konferences laikā izskanējušo paziņojumu ietekmi uz Krievijas un Ukrainas miera sarunām, jo realitāte joprojām ir neskaidra, uzskata eksperts. Daudzas ziņas liecinot par to, ka starp Trampa un Krievijas diktatora Vladimira Putina komandu turpinās slepenas sarunas.
Politologs izcēla Ķīnas pieaugošo interesi par šīm sarunām un iespējamo līdzdalību tajās. Patlaban nav zināms, cik tālu Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins un viņa komanda gribēs iesaistīties šajās sarunās, norādīja eksperts.
Līdztekus, viņaprāt, ASV prezidenta īpašā sūtņa Ukrainas un Krievijas jautājumos Kīta Kelloga paziņojums par nevēlēšanos sarunās iesaistīt Eiropu vērtējams kā "ārkārtīgs trieciens Eiropas ārpolitikai kā tādai".
Pilnībā neesot skaidrs arī, vai vieta pie sarunu galda būs pašai Ukrainai, jo negaidīti parādījies jauns formulējums, ka ASV būs tikai starpnieks sarunās starp Krieviju un Ukrainu, norādīja eksperts, piebilstot, ka nav skaidrs, kā tas praktiski tiks realizēts.
"Manuprāt, Eiropai iestājas tāds patiesības mirklis. Šeit mēs redzam ļoti divējādu, tajā pašā laikā haotisku, politisku retoriku, kura retoriski ļauj interpretēt dažnedažādus izteikumus, arī atbilstoši savām nostājām," sacīja eksperts.