Krievija Baltijas jūras reģionu uztver kā pieaugošu apdraudējumu, tas secinājis.
Ārējās izlūkdienests savā gadagrāmatā pauda, ka Igaunijas un Krievijas attiecības joprojām ir zemā līmenī un nav paredzams, ka tās tuvākajos gados uzlabosies. Tajā pašā laikā Krievija ir sākusi uztvert Baltijas jūras reģionu kā pieaugošu apdraudējumu.
"Krievija uzskata Igauniju par naidīgu valsti arī tāpēc, ka mēs nelokāmi atbalstām demokrātisko Ukrainu un tās integrāciju ar Rietumiem. Un pret šādu valsti var nākties izmantot atturēšanas pasākumus," brīdināja izlūki.
Lai gan Krievijas stratēģijā attiecībā uz Baltijas valstīm nav vērojamas principiāli jaunas pieejas, Igaunijas izlūkdienests secinājis, ka Maskavas bažas par reģionā notiekošo ir pieaugušas. Tas ir saistīts ar to, ka Krievijas pozīcijas Baltijas jūrā ir pavājinājušās pēc Zviedrijas un Somijas pievienošanās NATO.
Krievija par potenciāliem draudiem uzskata sakaru ceļu slēgšanu uz Kaļiņingradu un kuģniecības bloķēšanu Somu līcī.
Abos šajos scenārijos Krievijai būtu gan jāveic preventīvi pasākumi, gan jāizstrādā iespējamie atbildes pasākumi. No ekonomiskā viedokļa Krievijai ir liela ekonomiskā interese saglabāt brīvu kuģošanu Baltijas jūrā, jo 2024.gadā 32% Krievijas naftas eksporta notika caur Baltijas ostām. Caur šīm ostām tika eksportēti 58% Krievijas naftas produktu, norādīja Igaunijas Ārējais izlūkdienests.
Krievijas pareizticīgā baznīca un tās vietējās struktūras joprojām ir galvenais Krievijas ietekmes instruments Baltijas valstīs, secinājuši Igaunjas eksperti.
Neraugoties uz ģeopolitiskās situācijas izmaiņām, Krievijas politiskā spiediena instrumenti uz Baltijas valstīm nav mainījušies. Galvenā metode ir krievvalodīgo iedzīvotāju ietekmēšana savās interesēs un mēģinājumi radīt šķelšanos sabiedrībā.