Šodienas redaktors:
Dace Otomere
Iesūti ziņu!

Ieguldīs 5,6 miljonus eiro sociālo pakalpojumu pieejamības uzlabošanai cilvēkiem ar funkcionāliem un garīgiem traucējumiem

Palīgierīces cilvēkiem ar kustību traucējumiem privātajā traumatoloģijas-ortopēdijas centrā "Orto klīnika".
Palīgierīces cilvēkiem ar kustību traucējumiem privātajā traumatoloģijas-ortopēdijas centrā "Orto klīnika". Foto: Ieva Lūka/LETA

Par 5 622 757 eiro no "Eiropas Sociālā fonda Plus" (ESF+) līdzekļiem Latvijā turpinās uzlabot sociālo pakalpojumu pieejamību cilvēkiem ar funkcionāliem un garīgiem traucējumiem, 11. februārī lēma valdība.

Labklājības ministrijā (LM) norāda, ka pēdējā laikā pieaug bērnu ar invaliditāti un funkcionālajiem traucējumiem, kā arī pilngadīgu personu ar garīga rakstura traucējumiem skaits. Tādēļ būtiski palielināt gan pieejamo pakalpojumu klāstu, gan atbalstu saņēmušo cilvēku skaitu.

Kopumā, neskatoties uz sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniedzēju skaita pieaugumu, veicot izvērtējumu par esošo situāciju, LM secinājusi, ka to pieejamība joprojām ir nepietiekama.

Saskaņā ar Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) datiem 2024.gada 1.janvārī Latvijā bija 9423 bērni, tai skaitā 5680 zēni un 3743 meitenes, kuriem bija noteikta invaliditāte. Tostarp 3784 bērniem ar invaliditāti bija noteikta īpašas kopšanas nepieciešamība. Pēdējo piecu gadu laikā bērnu ar invaliditāti skaits ir pieaudzis par 1123 jauniešiem, liecina VDEĀVK dati.

Savukārt pilngadīgu peronu ar garīga rakstura traucējumiem skaits 2024.gada 1.janvārī sasniedza 26 643 cilvēkus. To vidū pirmās grupas invaliditāte bija noteikta 5754, savukārt otrā grupa - 18 919 iedzīvotājiem. Pēdējo piecu gadu laikā pilngadīgo personu ar garīga rakstura traucējumiem, kuriem noteikta invaliditāte, skaits ir pieaudzis par 2520 cilvēkiem, liecina VDEĀVK apkopotā informācija.

Šī pasākuma kārtas laikā atbalsts tiks nodrošināts pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem, bērniem ar funkcionālajiem traucējumiem, kuriem ir noteikta invaliditāte un kuri dzīvo ģimenēs, kā arī pilngadīgu personu ar garīga rakstura traucējumiem un bērnu ar funkcionāliem traucējumiem vecākiem, aizbildņiem, audžuģimenēm vai neformālajiem aprūpētājiem.

Projektu iesniedzēji var būt pašvaldības vai tās izveidoti sociālo pakalpojumu sniedzēji, uzņēmumi, biedrības un nodibinājumi. Pasākumā atbalstīs sociālās rehabilitācijas pakalpojumus, piemēram, psihologa, logopēda, rehabilitologa, fizioterapijas, reitterapijas, hidroterapijas, izglītojošās atbalsta grupas un citus pakalpojumu īstenošanu.

Tāpat finansējumu varēs saņemt materiāltehniskā nodrošinājuma iegādei vai nomai pakalpojumu sniegšanai, piemēram, mēbeļu un iekārtu vai materiālu iegādei izvēlētās terapijas vai nodarbības īstenošanai un citām darbībām.

Plānots, ka pasākuma ceturtās kārtas laikā līdz 2029.gada 31.decembrim sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus būs saņēmuši 660 iedzīvotāji, kas pakļauti sociālās atstumtības riskam.

Kopējais pasākumam pieejamais finansējums ir 5 622 757 eiro, tai skaitā ESF+ finansējums ir 4 779 343 eiro un nacionālais līdzfinansējums - 843 414 eiro, ko veido valsts un pašvaldību budžeta finansējums.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu