Šodienas redaktors:
Dace Otomere
Iesūti ziņu!

VDD rosina Mākslīgā intelekta centram nodrošināt ekspertīzi par dziļviltojumiem

Dziļviltojums. Ilustratīvs attēls.
Dziļviltojums. Ilustratīvs attēls. Foto: Tero Vesalainen/Shutterstock

Valsts drošības dienests (VDD) rosina topošajam Mākslīgā intelekta centram noteikt uzdevumu sniegt atzinumu par mākslīgā intelekta sistēmu vai dziļviltojuma tehnoloģiju izmantošanu.

VDD vēstulē par likumprojektu atbildīgajai Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai norāda, ka, ņemot vērā mākslīgā intelekta sistēmu un arī ar to radīto dziļviltojumu straujo tehnoloģisko attīstību, kā arī potenciālo šo rīku izmantošanu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanā, Latvijā ir nepieciešama institūcija, kuras kompetencē būtu nodrošināt ekspertīzi, lai konstatētu mākslīgā intelekta sistēmas vai dziļviltojuma tehnoloģijas izmantošanu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā.

Šāds kompetentas institūcijas eksperta atzinums varētu sekmēt VDD izmeklēšanas darba īstenošanu un palīdzēt identificēt arvien vairāk ar dziļviltojuma tehnoloģiju izmantošanu saistītu noziedzīgu nodarījumu, uzsver dienests.

VDD ieskatā šai tiesību normai jābūt pietiekami plašai, lai to varētu piemērot jau pašlaik VDD piekritīgo noziedzīgo nodarījumu izmeklēšanai.

Līdzīgu priekšlikumu iesniedzis Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), aicinot centru sniegt atzinumu par mākslīgā intelekta sistēmu vai dziļviltojuma tehnoloģiju izmantošanas gadījumiem priekšvēlēšanu aģitācijas periodā vai vēlēšanu dienā.

Kā vēstīts, parlamenta komisijā turpina skatīt Mākslīgā intelekta centra likumprojektu pirms otrā lasījuma.

Likumprojekta mērķis ir veicināt "uzticama un droša mākslīgā intelekta pielietošanu sabiedrības labā produktivitātes un konkurētspējas celšanai".

Mākslīgā intelekta centra darbības fokusā būs sekmēt praktisku mākslīgā intelekta pielietošanu un nacionālo spēju izveidi ar mākslīgo intelektu saistītu risku vadību un prevenciju. Centrs pārvaldīs mākslīgā intelekta radītos riskus demokrātijas integritātei, privātumam un cilvēku tiesībām.

Mākslīgā intelekta centrs tiks veidots kā nodibinājums, sadarbojoties universitātēm, uzņēmumiem un valsts pārvaldei. Proti, valsts būs viens no dibinātājiem, un centra darbinieki nebūs valsts amatpersonas. Nodibinājumā sadarbosies trīs puses - valsti pārstāvēs VARAM, zinātni pārstāvēs Latvijas Universitāšu asociācija, savukārt industriju - Latvijas Informāciju un komunikāciju tehnoloģiju asociācija (LIKTA), iepriekš atbildīgajā komisijā skaidroja ministre Inga Bērziņa (JV).

Plānots, ka Mākslīgā intelekta centra struktūru veidos padome, centra direktors, kas veiks biedrību un nodibinājumu likumā noteiktās valdes funkcijas, un sekretariāts.

Likumprojekts paredz, ka centra padomē būs ne vairāk kā deviņi locekļi, kas atalgojumu nesaņems. Centra direktoru amatā apstiprinās padome.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu