Viņaprāt, arī pienācis laiks domāt, kuras no sliedēm vairs nebūtu uzturamas un būtu demontējamas Latvijas militārās aizsardzības plānu ietvaros.
Latvijas Darba devēju konfederācijā, kuras biedrs ir LDz, arī sagaida, lai valsts nodefinē dzelzceļa lomu nākotnē. Pašlaik esot jūtama vilcināšanās. "Uzņēmumam jādara viss, lai optimizētu, efektivizētu esošās izmaksas, padarītu šo biznesa modeli loģisku, bet nevar noliegt, ka dzelzceļa attīstība - tā ir politiska apņemšanās," teic LDDK ģenerāldirektors Kaspars Gorkšs.
"Laiks ir pieņemt lēmumu, kā mēs rīkojamies. Ir skaidrs, ka šis austrumu platums ilgtermiņā nebūs funkcionāls, tātad ir jārestrukturizē "Latvijas Dzelzceļš". Šobrīd [Satiksmes] ministrija mēģina pielāgoties tai situācijai, kāda veidojas ar kravām, mēs savukārt mēģinām atrast risinājumu, kā atrast mazāko subsīdiju risinājumu,” saka finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV).
Satiksmes ministrs Briškens sola tuvākajās nedēļās iesniegt Ministru kabinetā informatīvo ziņojumu par dzelzceļa reorganizācijas plāniem. Viens no soļiem būšot esošās dzelzceļa sistēmas un "Rail Baltica" sapludināšana vienā uzņēmumā.
Ministrs gan atzīmē, ka vismaz pēdējo gadu LDz ir strādājis pie pārorientēšanās uz citu biznesa modeli. Gan samazināts darbinieku skaits, gan pamatdarbības uzsvars pārlikts uz pasažieru pārvadājumiem. Tas atspoguļosies arī investīciju plānā, piemēram, modernizējot stacijas un palielinot braukšanas ātrumu.
Jāatzīmē, ka joprojām nav pieņemts indikatīvais dzelzceļa infrastruktūras attīstības plāns, kuram bija jābūt jau 2023. gadā. Ministrijā skaidroja, ka plāns nav apstiprināts, jo vēl nav lēmumu par fondu projektu pārdalēm.