"De Facto" rīcībā ir dažu aizvadītā gada mēnešu atskaites par putnu aprūpi Rīgā. Lielākoties palīdzība sniegta kaijām, baložiem un vārnām. Dažreiz atzīmēts vienkārši – "mazs pelēks putns". Pērn jūlijā uz klīniku nogādāts zvirbulis, kuram sniegta medicīniskā palīdzība, apmaksāta diena stacionārā, nākamajā dienā viņš miris. Par šo zvirbuli pašvaldība samaksāja "Zoopolicijai" aptuveni simt eiro. Kas tieši noticis ar putnu, atskaitēs parādās reti. Mūsu aplūkotajās atskaitēs pilnīgi visi putni, kas ir eitanazēti, pirms tam ir saņēmuši arī medicīnisko palīdzību.
Lūgta paskaidrot, kādu medicīnisko palīdzību sniedz putniem, biedrības "Dzīvnieku pansija Ulubele" valdes locekle Ilze Džonsone teica: "Veterinārārsts apskata putnu. Veterinārārstiem ir izglītība. Viņi māk arī sniegt pirmo palīdzību savainotiem putniem. Diemžēl pašvaldības neapmaksā nevienam dzīvniekam ne rentgena izmeklējumus, ne asins analīzes."
Janvārī pašvaldība noslēdza jaunu līgumu ar uzņēmumu "Zoopolicija.lv" par savvaļas dzīvnieku aprūpi. Tā kopējā summa ir 160 tūkstoši eiro. Lai arī putna uzturēšana stacionārā vairs netiks apmaksāta, citās pozīcijās ir būtisks cenu lēciens. Šogad viena putna aprūpe izmaksās jau vidēji 250-300 eiro. "Jūs saskaitiet kopā visas šīs pozīcijas – aizbraukt pakaļ, aizvest uz klīniku, sniegt pirmo palīdzību un pēc tam nogādāt vēl uz patversmi vai dzīvošanai piemērotu vietu. Nu, ja kāds to var darīt lētāk, laipni aicināti, protams," sacīja I. Džonsone.
Raidījuma veiktā pašvaldību aptauja liecina – nekur citur tik daudz kā Rīgā par putniem nerūpējas. Ādažu novadā (14 putni), Saulkrastu novadā (14 – visi savvaļas dzīvnieki), Mārupes novadā (5 putni), Salaspils novadā (18 – visi savvaļas dzīvnieki), Ropažu novadā (18 putni) un Siguldas novadā (8 putni) – kopā cietušo putnu skaits, par kuriem parūpējās pašvaldība, pērn nesasniedza simtu. Jūrmalā pērn šim mērķim budžeta līdzekļi vispār netika tērēti. Liepājā min – visus putnus, kurus nav iespējams atlaist dabā, eitanazē.