Ogres novada pašvaldība vērsīsies Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā pēc skaidrojuma par leģionāru vairogu, ko plānots attēlot uz pieminekļa virsniekam Vilim Janumam, informēja pašvaldībā.
FOTO ⟩ Ogres novada pašvaldība vērsīsies Saeimas komisijā pēc skaidrojuma par leģionāru vairogu
Šonedēļ Ogres novada pašvaldībā norisinājās Aizsardzības ministrijas, Kara muzeja un Valsts drošības dienesta pārstāvju tikšanās par pieminekļa virsniekam Janumam ieceres saskaņošanu topošajā Neatkarības laukumā. Rakstiski savu viedokli ir sniedzis arī Okupācijas muzejs.
Diskusijas ir izraisījis leģionāru vairogs - simbols, ko plānots attēlot uz pieminekļa. Tas ir Latvijas valsts karoga krāsās un satur Latvijas uzrakstu.
Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis (NA) skaidro, ka šo simbolu leģionāri lika paši. To nereglamentēja neviens no okupācijas spēkiem. Ar šo vairogu leģionāri parādīja, ka pieder Latvijai, ka viņi cīnās par Latviju, norāda pašvaldības mērs.
Ogres Vēstures un mākslas muzeja vadītāja vietnieks zinātniskajā darbā, vēstures doktors Ritvars Jansons uzsver, ka nevienā vācu reglamentējošā dokumentā nav atrodama informācija par to, ka karavīra formas sastāvā būtu leģionāru vairogs. Arī Jansons uzsver, ka tā bija latviešu pašu pazīšanās zīme. "Tas nav salīdzināms ar jebkādām nacistu vai komunistu karaspēka zīmēm," piebilst vēsturnieks.
Tā kā pastāv viedokļu atšķirības un pašlaik vēl vairoga izvietošana netiek saskaņota, Ogres novada pašvaldība plāno vērsties Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā pēc skaidrojuma.
Janums bija Latvijas Bruņoto spēku un Latviešu leģiona virsnieks, Daugavas Vanagu dibinātājs un pirmais priekšnieks.