![Ilustratīvs attēls.](http://f11.pmo.ee/4MVuVwNi2TpkGhdf7g2jDPglUG0=/1442x0/filters:format(webp)/nginx/o/2025/02/08/16643105t1h1f9e.jpg)
Baltijas valstu atslēgšanās no Krievijas elektrotīkla aizvadīta veiksmīgi, liecina informācija AS "Augstsprieguma tīkls" mājaslapā.
Baltijas valstu atslēgšanās no Krievijas elektrotīkla aizvadīta veiksmīgi, liecina informācija AS "Augstsprieguma tīkls" mājaslapā.
Baltijas valstis šobrīd darbojas autonomā režīmā. Lai pievienotos Eiropas energotīklam, Baltijas valstu pārvades sistēmu operatori - AS "Elering", AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) un AS "Litgrid", vienlaicīgi uzsākuši izolētas darbības testu.
Baltijas valstu elektroenerģijas sistēmas ir veiksmīgi atvienotas no Krievijas kontrolētās energoapgādes sistēmas 8.februārī plkst.9.09, kas nav ietekmējis patērētājus - energoapgādes sistēma Latvijā ir stabila un droša, norāda uzņēmumā.
Izolētās darbības tests ir būtisks solis Baltijas elektroenerģijas sistēmu sagatavošanā sinhronizācijai ar kontinentālās Eiropas sinhrono zonu (CESA). Šajā periodā Baltijas energosistēma autonomi kontrolē frekvenci energosistēmā.
Sinhronizācijas procesu ar kontinentālo Eiropu plānots pabeigt 9.februārī ap plkst.14.
Baltijas pārvades sistēmu operatori šim projektam gatavojušies vairāk nekā 15 gadus, ieguldot apjomīgas investīcijas pārvades infrastruktūras attīstībā, tās stiprināšanā un jaunu tehnoloģiju iegādē, kas nepieciešamas elektroenerģijas sistēmu drošai darbībai.
Brīdī, kad sinhronizācija tiks pabeigta, Lietuva, Latvija un Igaunija pievienosies pasaulē lielākajam sinhronajam tīklam, kas aptver vairāk nekā 400 miljonus patērētāju 26 valstīs.
Līdz šim Baltijas valstis bija daļa no Krievijas kontrolētā tīkla sinhronās zonas.
Pievienošanās Eiropas tīklam nodrošinās neatkarīgu, stabilu un uzticamu Baltijas elektroenerģijas tīklu frekvences kontroli, kā arī palielinās enerģētisko drošību reģionā, skaidro AST.
Kā ziņots, Baltijas valstis šodien atslēdzas no Krievijas apvienotās energosistēmas jeb tā dēvētā BRELL loka un svētdien pieslēgsies Eiropas vienotajam energotīklam.
Tehnisko pārslēgšanās uzdevumu veica Baltijas elektrosistēmas operatori - Latvijas AS "Augstsprieguma tīkls", Lietuvas "Litgrid" un Igaunijas "Elering".
Baltijas tīklā Latvijai ar Krieviju bija viens elektrotīkla savienojums, Igaunijai - trīs savienojumi, bet Lietuvai ir trīs savienojumi ar Baltkrieviju un divi ar Krieviju Karalaučos.
Sestdien Baltijas valstis, sākot no dienvidu puses, atslēdzās no Krievijas tīkla. Vispirms Lietuva atvienojās no Krievijas un Baltkrievijas, pēc tam no Krievijas tīkla atvienojās Latvija un tad - Igaunija.
No sestdienas līdz svētdienai, 9.februārim, apmēram diennakti Baltijas valstis strādās izolētā elektroenerģijas sistēmā un veiks elektroenerģijas pārvades sistēmas izolētas darbības testus. Savukārt svētdien, 9.februārī, caur Lietuvas-Polijas savienojumu Baltijas valstis pieslēgsies kontinentālās Eiropas vienotajam elektrotīklam.
Kā aģentūru LETA informēja Klimata un enerģētikas ministrijā (KEM), šāds izolētas darbības tests nav nekas ārkārtējs, un tādi ir notikuši arī iepriekš.
Infrastruktūras drošības un stabilitātes stiprināšanai šī notikuma pārejas posmā, Latvija pastiprināti uzrauga Baltijas enerģētisko infrastruktūru. Nacionālie bruņotie spēki (NBS) sniedz atbalstu gan Valsts policijai, gan kritiskās infrastruktūras objektu turētājiem drošības pasākumu nodrošināšanai.
Ministrijā pauž, ka dabasgāzes apgādes sistēmas jaudas ir pietiekamas arī paaugstināta dabasgāzes pieprasījuma nosegšanai. Baltijas valstīm ir pietiekama vietējā elektroenerģijas ražošanas jauda un arī citi ārējie savienojumi, piemēram, "Estlink-1", "NordBalt", "LitPolink". Prognoze apstiprina jaudu pietiekamību gan Latvijā, gan arī Baltijā kopumā. Arī "Estlink 2" bojājums 2024.gada 25.decembrī nerada energoapgādes drošuma riskus.