Lēmums par "bāzes pensiju" būtu jāpieņem jau šogad, Senioru lietu padomes sēdē paziņojis labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS).
Lēmums par "bāzes pensiju" būtu jāpieņem jau šogad, norāda labklājības ministrs
LETA jau aizvadītajā vasarā vēstīja, ka Labklājības ministrija (LM) vēlas virzīties uz "bāzes pensijas" nodrošināšanu visiem vecuma pensijas saņēmējiem līdzīgi kā tas jau ir gan Igaunijā, gan Lietuvā. "Bāzes pensija" būtu regulārs ikmēneša maksājums, kas no valsts pamatbudžeta tiktu izmaksāts papildu no sociālās apdrošināšanas iemaksām aprēķinātajai vecuma pensijai. Tā tiktu izmaksāta visiem vecuma pensijas saņēmējiem.
Kā aģentūru LETA informēja Labklājības ministrijā (LM), Augulis ceturtdien senioriem uzsvēris, ka tas ir ļoti būtisks aspekts, jo savā ziņā dos esošiem un nākotnes pensionāriem stabilitātes sajūtu un apziņu, ka viņu darba mūžs tiek novērtēts. Viņš skaidro, ka "bāzes pensijas" risinājums jebkurā gadījumā būs finansiāli ļoti ietilpīgs, bet, viņaprāt, uz to ir jāvirzās.
Runājot par to, kā pilnveidot piemaksu pie vecuma pensijas par katru apdrošināšanas stāža gadu, LM pārstāvji sēdē informējuši, ka pašlaik izstrādāti vairāki iespējamie varianti, kā to varētu realizēt no 2029.gada. Labklājības ministrs paudis, ka gala variantam būtu jābalstās uz novērtējumu par nostrādātajiem gadiem ne tikai no 1996.gada, bet attiecībā uz visu darba mūžu.
Pērn vidējais pensijas apmērs bija 580,96 eiro, Senioru lietu padomes sēdē informēja LM pārstāvji.
Pagājušajā gadā lielākā daļa jeb 45% pensionāru saņēma 500 līdz 1000 eiro lielu pensiju, savukārt 31% - 350 līdz 500 eiro lielu pensiju. Pensiju virs 1000 eiro saņēma 8% pensionāru, savukārt minimālās pensijas saņēmēju skaits pērn bija 16% no visiem vecuma pensionāriem.
Kopumā vecuma pensijas Latvijā 2024.gadā saņēma 436 893 cilvēki. Vidējais pensionāra vecums bija 75 gadi, savukārt vidējais darba stāžs pensijas vecumu sasniegušajiem - 39 gadi.
Vienlaikus LM dati liecina, ka pērn pensijā devušies 22 000 cilvēku, kuru vidējais pensijas apmērs ir 628 eiro. Savukārt vidējais pagājušajā gadā pensionējušos cilvēku darba stāžs bija 35,8 gadi, bet vidējais vecums - 64 gadi.
Senioru lietu padome ir konsultatīva un koordinējoša institūcija, kas izveidota, lai veicinātu un nodrošinātu efektīvu sabiedrisko organizāciju un valsts pārvaldes institūciju sadarbību pensionāru problēmu identifikācijā, izvērtēšanā un to risinājumu piedāvājumu izstrādē. Padomi vada labklājības ministrs, un tās sastāvā ir iekļauti pārstāvji no dažādām senioru organizācijām. Tajā piedalās arī Kultūras ministrijas, Veselības ministrijas, Valsts kancelejas, kā arī Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvji.