Šā gada janvāra beigās Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvalde aizturēja četrus Latvijas iedzīvotājus, kuri sadarbojušies ar telefonkrāpniekiem kā "naudas mūļi". Policijai ir informācija, ka šo personu noziedzīgo darbību rezultātā cietuši vismaz četri seniori. Kratīšanu laikā policija izņēmusi 13 000 eiro, kas, visticamāk, iegūti krāpnieciskā ceļā. Saistībā ar notikušo uzsākts kriminālprocess, un turpinās izmeklēšana.
Aizturēti četri "naudas mūļi", kuru upuri bijuši seniori
2025. gada 22. janvārī Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes 3. biroja 2. nodaļā tika uzsākts kriminālprocess par krāpšanu, ko izdarījusi organizēta personu grupa ar vienotu nodomu izkrāpt naudas līdzekļus pēc iespējas lielākā apmērā, ļaunprātīgi izmantojot cietušo uzticēšanos.
Proti, vairāki pensijas vecuma iedzīvotāji šā gada janvārī bija saņēmuši telefona zvanus no pagaidām nenoskaidrotām personām, kas runājušas krievu valodā un uzdevušās par dažādu iestāžu darbiniekiem (policistiem, banku darbiniekiem, sakaru komersantiem u. c.).
Apgalvojot, ka ir nopludināti sazvanīto iedzīvotāju banku dati, un sarunu laikā iegūstot zvanu saņēmēju uzticību, krāpnieki izvilināja piekļuves datus iedzīvotāju banku kontiem, kā arī panāca, ka vairāki seniori nodod nepazīstamām personām skaidru naudu un bankas norēķinu kartes.
Viltvārži meloja, ka naudu un kartes paņems bankas drošības dienesta darbinieki, un ka tas esot nepieciešams, lai pasargātu finanšu līdzekļus. Tāpat cietušie, būdami maldināti, ar internetbankas starpniecību apstiprinājuši krāpnieciskos darījumus.
Noziedzīgās grupas dalībnieki pretlikumīgi izmantojuši iedzīvotāju banku kartes, no tām noņemot skaidru naudu bankomātos, lai pēc tam noziedzīgā ceļā iegūto naudu legalizētu, izmantojot nelegālos kriptovalūtas maiņas punktus.
Šā gada 22. janvārī Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes 3. biroja 2. nodaļas amatpersonas saistībā ar šo noziegumu aizturēja četrus Latvijas iedzīvotājus.
Pašreizējā informācija liecina, ka viņi šajā noziedzīgajā shēmā darbojušies kā "naudas mūļi", kuru uzdevums bija no cietušajiem saņemto naudu nodot nākošajam organizētās grupas dalībniekam jeb citam "naudas mūlim".
Likumsargi veica kratīšanas aizturēto personu dzīvesvietās un automašīnā. Kratīšanu laikā izņemta skaidra nauda – 13 000 eiro, kas, visticamāk, iegūta noziedzīgā ceļā; bankas norēķinu karte, kas, iespējams, pieder apkrāptai personai; mobilie telefoni; čeki un pieraksti par naudas līdzekļu kustību.
Saistībā ar notikušo uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 177. panta trešās daļas, 193. panta otrās daļas un 195. panta trešās daļas – par krāpšanu, ja tā izdarīta lielā apmērā vai ja to izdarījusi organizēta grupa; par sveša finanšu instrumenta vai maksāšanas līdzekļa nelikumīgu izmantošanu un par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu, ja tas izdarīts lielā apmērā vai ja to izdarījusi organizēta grupa. Visām aizturētajām personām ir tiesības uz aizstāvību.
Savukārt par cietušajiem atzītas četras personas.
Valsts policija atgādina, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek pierādīta likumā noteiktajā kārtībā.
Jāpiemin, ka Valsts policija regulāri aiztur "naudas mūļus" jeb personas, kas par samaksu piekritušas savus bankas kontus izmantot svešu finanšu līdzekļu saņemšanai, izņemšanai vai pārskaitīšanai, kā arī skaidras naudas saņemšanai un nodošanai citām personām.
Arī citas Valsts policijas struktūrvienības pēdējā laikā ir aizturējušas šādus izkrāptās naudas kurjerus. Valsts policija stingri brīdina neuzticēties līdzīgiem darba piedāvājumiem, jo par to ir paredzēta kriminālatbildība par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu vai līdzdalību krāpšanā!
Policija atkārtoti atgādina, ka ne policija, ne bankas, ne citas valsts iestādes nekad nezvana, lai noskaidrotu piekļuves datus banku kontiem, un neprasa nodot skaidru naudu vai kredītkartes!