Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

Par mentālās veselības problēmām var signalizēt fiziski sajūtami simptomi, norāda psiholoģe

Cilvēki sniegputeņa laikā. Rīga. Ilustratīvs attēls.
Cilvēki sniegputeņa laikā. Rīga. Ilustratīvs attēls. Foto: Zane Bitere/LETA

Par mentālās veselības problēmām var signalizēt arī fiziski sajūtami simptomi, norāda Nacionālā psihiskās veselības centra un Veselības centru apvienības klīniskā psiholoģe Jekaterina Vintere.

Psiholoģe aicina pievērst uzmanību zīmīgākajiem ķermeņa signāliem, kas var palīdzēt atpazīt stresu un pārslodzi. To vidū ir hroniska spriedze un sāpes muskuļos, pastāvīgi paaugstināts kortizola līmenis, kā arī koncentrēšanās un atmiņas traucējumi.

Tāpat hronisks stress ir saistīts ar smadzeņu plastiskuma samazināšanos, kas ietekmē spēju pielāgoties jauniem apstākļiem un situācijām. Šī iemesla dēļ cilvēkam var šķist, ka dzīves situācijas ir bīstamākas vai sarežģītākas, nekā tās ir patiesībā, norāda Vintere.

Vienlaikus būtiska hroniska stresa pazīme var būt galvassāpes un emocionāls izsīkums, kas izpaužas kā pastāvīgs nogurums, bezspēcības izjūta, emocionāla norobežošanās vai apātija. Ieilguša stresa gadījumā var attīstīties trauksme un depresija, var mainīties smadzeņu ķīmiskie procesi un rasties pastāvīga trauksmes sajūta, izmisums vai bezcerība, atzīmē psiholoģe.

Simptomu gadījumā viņa iesaka veikt apzinātas elpošanas un ķermeņa vingrinājumus, kā arī rūpēties par savlaicīgu atbalstu, lai stāvoklis nekļūtu "pavisam kritisks".

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu