Ķīnas uzņēmumi piegādā Krievijai ķīmiskās vielas, kas tiek izmantotas raķešu un dronu ražošanā, un Rietumu sankcijas šos uzņēmumus neskar, noskaidrojuši mediju organizācijas "Radio Brīvība/Radio Brīvā Eiropa" (RFE/RL) žurnālisti.
Mediji: Ķīnas uzņēmumi piegādā Krievijai dronu un raķešu ražošanai nepieciešamo
Aptuveni 20 Ķīnas uzņēmumi piegādā galliju, germāniju un antimonu Krievijas militāri rūpnieciskajam kompleksam, tai skaitā valstij piederošajam konglomerātam "Rostec", secināts RFE/RL Ukrainas dienesta pētnieciskās žurnālistikas projektā "Schemes".
Vismaz trešdaļa no uzņēmumiem, kas piegādā Krievijai ķīmiskās vielas, daļēji pieder Ķīnas valdībai, kas publiski noliedz palīdzības sniegšanu Krievijai karā ar Ukrainu.
Starp "Schemes" identificētajiem ķīmisko vielu piegādātājiem ir uzņēmums "Yunnan Lincang Xinyuan Germanium Industry", kura lielākais akcionārs ir kāds Ķīnas Komunistiskās partijas loceklis, bet mazākuma akcionāri ir divi uzņēmumi ar valsts kapitālu. Vēl viens šāds Ķīnas uzņēmums ir "VITAL Technology Group". Tā ir Ķīnas uzņēmumu grupa, kurā aptuveni 25% pieder Ķīnas valsts struktūrām.
Pēc Krievijas 2022.gada februāra iebrukuma ASV un Eiropas Savienība (ES) noteica ierobežojumus gallija, germānija un antimona eksportam uz Krieviju. Taču Ķīna nav pievienojusies Rietumu sankcijām. Pekina apgalvo, ka neatbalsta Krievijas karu Ukrainā, bet piegādā Krievijai mikroshēmas un citas svarīgas divējāda lietojuma tehnoloģijas. Lai cīnītos pret to, Vašingtona un Brisele ir noteikušas sankcijas simtiem Ķīnas uzņēmumu un privātpersonu, taču šīs sankcijas nav skārušas uzņēmumus, kas piegādā Krievijai galliju, germāniju un antimonu.
"Ja notiek tieša sadarbība starp Ķīnas un Krievijas uzņēmumiem, tad Rietumu partneru sankcijas to tieši neietekmē. Viņi var turpināt darīt to, ko dara," "Schemes" žurnālistiem norādīja Ukrainas prezidenta Volodomira Zelenska pilnvarotais sankciju politikas komisārs Vladislavs Vlasjuks. Taču viņš piebilda, ka sankcijām tomēr ir liela nozīme Krievijas armijas apgādes ķēdes sarežģīšanā.
Daudzas valstis, arī ASV un ES dalībvalstis, ir izveidojušas gallija, germānija un antimona rezerves, jo tās ir svarīgas ķīmiskās vielas mikroelektronikā un militārajā jomā. "Tie visi ir elementi, kas ir jebkuras elektroniskās sistēmas sastāvdaļas. (..), vēl jo vairāk kara zonā, militārajās iekārtās, jebkurā aizsardzības sistēmā," žurnālistiem sacīja Kijivas Aviācijas institūta pasniedzēja Tetjana Solomaha.
Šie ķīmiskie elementi tiek izmantoti kodolieroču, nakts redzamības briļļu, lāzera vadības sistēmu, bezpilota lidaparātu un karakuģu infrasarkano sensoru, lidmašīnu, raķešu, tanku un vēl daudzu citu militāro preču ražošanā.
Saskaņā ar Krievijas muitas datiem, ko ieguvis "Schemes", Ķīna 2023.gadā kļuva par vienīgo ārvalstu gallija un germānija piegādātāju Krievijai un joprojām ir Krievijas lielākais antimona piegādātājs.