Lielbritānijā bāzētās bezpeļņas organizācijas "Earthsight" izmeklētāji ir atklājuši plaukstošu nelegālās Krievijas koksnes tirdzniecību, kas plešas visā Eiropā un pārkāpj kara Ukrainā dēļ Krievijai noteiktās sankcijas. Izmeklēšanā "Asiņainais bērzs: ES tirdzniecības ar Krievijas konflikta saplāksni atklāšana", izmantojot kameras, balss zvanus un iekšējos dokumentus, ir pieķerti uzņēmumi, kas organizē pastāvīgu Krievijas saplākšņa plūsmu uz ES. Šie uzņēmumi pārdod nelegālo koksni visā kontinentā, un to klientu vidū ir nozīmīgi kāpšanas sienu, rotaļlietu, grīdas segumu, mēbeļu un citu izstrādājumu ražotāji.
"Earthsight" atklāja, ka pēc tam, kad Krievijas koksnei tika noteiktas sankcijas, Krievijas ietekmē esošās valstis pēkšņi sāka eksportēt bērza saplāksni, galvenokārt Kazahstāna, kur bērzi vispār neaug un lielāko daļu zemes aizņem stepes bez kokiem.
Organizācija savā analīzē raksta, ka slepenos balss ierakstos, sanāksmju ierakstos un nopludinātos iekšējos dokumentos ES tirgotāji atzīst, ka pārkāpj sankcijas uzņēmējdarbībā, kas aptver visas 27 ES dalībvalstis.
Nevalstiskā organizācija lēš, ka kopš sankciju ieviešanas 2022.gada jūlijā no Krievijas caur trešajām valstīm un uz ES ir ieplūduši vairāk nekā 500 000 kubikmetru "asiņainas" koksnes, kuras mazumtirdzniecības vērtība pārsniedz 1,5 miljardus eiro. No tiem gandrīz 30 000 kubikmetru - kas atbilst 835 kravas automašīnām - ar mazumtirdzniecības cenu 87 miljoni eiro ir ievesti Igaunijā.
"Earthsight" secinājumi liecina, ka ir pamats uzskatīt, ka kopš sankciju ieviešanas ES importētais saplāksnis no Turcijas, Kazahstānas, Ķīnas un Gruzijas būtībā ir Krievijas izcelsmes koksne. Vislielākie apjomi tiek sūtīti uz Poliju, kam seko Vācija, Spānija, Portugāle un Igaunija.