Šodienas redaktors:
Dace Otomere
Iesūti ziņu!

Pec vairāku stundu ilgām debatēm Rīgas dome pieņem 2025. gada pašvaldības budžetu

Rīgas domes ēka.
Rīgas domes ēka. Foto: Līga Gredzena/LETA

Rīgas dome 22. janvārī pieņēma pašvaldības šī gada budžetu, plānojot tērēt par 110 miljoniem eiro vairāk nekā pērn.

Par Rīgas pašvaldības budžetu balsoja 34 koalīcijas frakcijas "Jaunā vienotība", "Nacionālā apvienība/Latvijas reģionu apvienība", "Gods kalpot Rīgai", "Kods Rīgai", "Latvijas attīstībai" deputāti un deputāti no "Kustības Par".

Desmit opozīcijas frakcijas "Progresīvie" deputāti balsojumā atturējās, bet pret budžeta pieņemšanu nobalsoja vienpadsmit Latvijas Krievu savienības un "Saskaņas" deputāti, kā arī neatkarīgais deputāts Jakovs Pliners.

Kopējie pašvaldības ieņēmumi šogad plānoti 1,47 miljardu eiro apmērā, kas būs par 50 miljoniem eiro vairāk nekā 2024.gadā. Savukārt izdevumi paredzēti 1,694 miljardu eiro apmērā.

Ja pērn tika plānots, ka budžeta izdevumi pārsniegs ieņēmumus par aptuveni 164 miljoniem eiro, tad 2025.gadā pašvaldības budžeta izdevumi tiek plānoti par 200 miljoniem eiro lielāki nekā ieņēmumi.

Domē skaidro, ka izdevumu pieauguma būtiskāko daļu veido divi lieli infrastruktūras projekti - Dienvidu tilta ceturtās kārtas īstenošana un Kundziņsalas pārvada būvniecība. Šo projektu īstenošana ir saskaņota ar valdību, un tiem tiks ņemti aizdevumi.

Kopumā 34,6% budžetā plānoti izglītībai, 27,4% - ielām, tiltiem, ceļiem, apgaismojumam un transportam, 13,2% - sociālajai jomai un veselībai, 8,2% - iemaksām pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondā, 7,1% - vispārējiem valdības dienestiem, 4,1% - mājokļiem un pilsētvidei, 2,8% - kultūrai un sportam, bet 2,1% - drošībai.

587,7 miljoni eiro no pašvaldības budžeta tiks izlietoti izglītībai, 70 miljoni tiks atvēlēti mājokļiem un pilsētvidei, bet kultūrai un sportam - 46,6 miljoni eiro.

Pašvaldību izlīdzināšanas fondā Rīga iemaksās 138,6 miljonus eiro.

Šī gada budžetā Rīgas pašvaldība atvēlējusi 60 miljonus eiro ielu uzturēšanai, 32 miljonus eiro ielu seguma atjaunošanai, bet 24,2 miljoni eiro tiks novirzīti veloinfrastruktūras attīstīšanai.

6,6 miljoni eiro plānoti Mūkusalas ielas promenādes pārbūves pabeigšanai, bet 2,9 miljoni eiro - Zolitūdes traģēdijas piemiņas vietas "Atceres dārzs" izveidošanai.

16 miljoni eiro tiks piešķirti Mežaparka sākumskolas būvniecības sākšanai, 10,7 miljoni eiro - Skanstes pirmsskolas projektam, bet kopumā skolu un bērnudārzu remontiem atvēlēti 34,7 miljoni eiro.

4,4 miljoni eiro tiks piešķirti uzvaras parka labiekārtošanai, 1,8 miljoni eiro - Rīgas sporta manēžas atjaunošanai. Stadionu un āra sporta infrastruktūras uzlabošana plānota piecās skolās.

Vēl 1,5 miljoni eiro tiks izlietoti droša patvēruma vietu ierīkošanai pašvaldības ēkās, 6,4 miljoni eiro - pašvaldības policijas vienotā vadības centra izveidei, bet miljonu eiro pašvaldība novirzīs - kiberdrošības stiprināšanai.

Sociālajā jomā papildus piešķirti 14 miljoni eiro, kopā budžetā sociālajai jomai paredzot izdevumus no pašvaldības dotācijas 142,3 miljonus eiro.

Kā aģentūru LETA informēja Rīgas domes Ārējās komunikācijas nodaļa, lielākā uzmanība tiks pievērsta aprūpei mājās un sociālās aprūpes centru pakalpojumiem, lai nodrošinātu iespējami ātru pieeju šim pakalpojumam.

Tiek solīts plašāks atbalsts ģimenēm un bērniem, piešķirot papildus finansējumu 3,9 miljonu eiro apmērā dažādiem atbalsta pakalpojumiem.

Sociālajiem pabalstiem plānots izlietot 34,7 miljonus eiro, kur pieaugums plānots visiem pabalstiem, kā arī atbalstu politiski represētajām personām maksājot jau divas reizes gadā.

Plānoti jauni ieguldījumi pašvaldības sociālās aprūpes centru atjaunošanā un pašvaldības īpašuma Burtnieku ielā 35 sakārtošanā.

Pilsētvides uzlabošanai paredzēta velo infrastruktūras ierīkošana apkaimēs ar satiksmes organizācijas tehniskajiem līdzekļiem, spēļu un rekreācijas laukumu atjaunošana apkaimēs par 1,6 miljoniem eiro.

Šogad plānota arī trīs sociālo māju pārbūve un 200 dzīvokļu remonti 24 miljonu eiro apmērā. Plānotas arī jaunas mājokļu vides programmas pedagogiem un speciālistiem.

Mācību vides uzlabošanai paredzēti papildu 2,5 miljoni eiro. Pašvaldība turpinās STEAM ekosistēmas attīstību un iesākto sinerģijas projektu interešu izglītības iestādēs.

Galvaspilsēta nolēmusi palielināt līdzfinansējumu vecākiem privātajās pirmsskolas izglītības iestādēs: līdz četru gadu vecumam no 403,58 eiro uz 450,12 eiro, obligātās sagatavošanas vecumā no 288,11 eiro uz 297,63 eiro.

Šis gads tiks aizvadīts XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku zīmē, tāpēc 1 miljons eiro atvēlēts dalībai svētkos. Arī šogad tiks organizētas nometnes bērniem un jauniešiem, tostarp bērniem ar funkcionāliem traucējumiem. Šā gada nogalē, tāpat kā pērn, pašvaldībā darbosies publiskā slidotava, kam paredzēti līdzekļi 0,2 miljonu eiro apmērā.

Kopumā Rīgas pašvaldības investīciju plāns šogad sasniegs gandrīz 300 miljonus eiro, kas tiks ieguldīti izglītībā, transporta nozarē un pilsētvides sakārtošanā.

Kā izceļ Rīgas mērs Vilnis Ķirsis (JV), 2025.gada budžetā ir speciālas programmas uzņēmējiem, kuri darbojas vai vēlas darboties Rīgas vēsturiskajā centrā - pašvaldība piedāvās līdzfinansējumu gan pasākumu rīkošanai, gan uzņēmējdarbības sākšanai ēku pirmajos stāvos, turklāt Rīgas būvvaldei šiem uzņēmējiem būs jānodrošina tā dēvētais zaļais koridors jeb ātra atļauju saskaņošana.

Rīgas pašvaldības budžetam bija iesniegts kopumā 71 priekšlikums. No tiem četri priekšlikumi, kurus iesniedza koalīcija deputāti, tika atbalstīti, bet visi opozīcijas deputātu priekšlikumi tika noraidīti.

Opozīcijas deputāte Agnese Logina (P) atsauca savu priekšlikumu par finansējumu 196 050 eiro apmērā Rīgas valstspilsētas pašvaldības orķestrim "Rīga", mūziķu un citu darbinieku atalgojuma celšanai. Viņa atsauca priekšlikumu, jo koalīcijas deputāti Laima Geikina ("Par") un Vilnis Ķirsis (JV) rosināja orķestrim piešķirt 250 000 eiro. Geikinas un Ķirša priekšlikums tika atbalstīts.

Domes deputāti atbalstīja Ievas Brantes (NA/LRA) un Ķirša priekšlikumu par 209 740 eiro piešķiršanu veselības veicināšanas aktivitātēm, kas novērstu priekšlaicīgu iedzīvotāju mirstību, darba nespēju un veicinātu dzīves kvalitāti.

Tika atbalstīts vēl viens Brantes un Ķirša priekšlikums piešķirt 75 750 eiro papildus finansējumu veselības un mācību speciālistu nodrošināšanai Bērnu un jauniešu ģimeņu sociālajam atbalsta centram.

Domnieki arī atbalstīja Jura Radzeviča (GKR) priekšlikumu piešķirt papildus finansējumu 22 vietām ārpusģimenes aprūpei no šī gada februāra līdz gada beigām 475 200 eiro.

Rīgas mērs Ķirsis šī gada plānoto budžetu pieteica kā "attīstības un drošības budžetu", skaidrojot, ka būtiski palielināts investīciju plāns, kas šogad sasniegs gandrīz 300 miljonus eiro.

Savukārt opozīcijas deputāti gan uzdodot jautājumus, gan piedaloties debatēs kritizēja sagatavoto budžeta projektu, uzsverot, ka tas nav drosmīgs un nav vērsts uz attīstību.

Vairāki opozīcijas deputāti aicināja atbalstīt priekšlikumu palielināt bērnu piedzimšanas pabalstu no 150 eiro uz 1000 eiro. "Saskaņas" deputāte Anna Vladova aicināja piešķirt vienreizēju ģimenes pabalstu par bērna piedzimšanu 10 000 eiro apmērā. Viņa paziņoja, ka šīs koalīcijas prioritāte nav bērni, par ko viņai esot kauns.

Asu kritiku domes koalīcijai veltīja Inna Djeri (LKS), kura sevi nodēvēja par "sirdsapziņas balsi" šī sasaukuma domes laikā. Viņasprāt, šis esot nevis attīstības, bet gan taupības un šīs koalīcijas izdzīvošanas budžets.

Djeri skatījumā, Rīga esot zaudējusi Baltijas galvaspilsētas statusu un to nav atguvusi. Cilvēku skaits Rīgā esot samazinājies. Jaunajā budžetā neesot neviena jauna bonusa ģimenēm ar bērniem. "Jūs paliksiet vēsturē kā vissliktākie," kritiku par domes koalīciju noslēdza Djeri.

Opozīcijā esošo "Progresīvo" deputāts un Rīgas mēra kandidāts nākamajām vēlēšanām Viesturs Kleinbergs pārmeta, ka budžetā paredzētās investīcijas neatbilst koalīcijas nosauktajām prioritātēm, bet gan esot tikai ugunsgrēku dzēšana. Viņa ieskatā, Rīgas iedzīvotāji nesajutīs būtiskas pārmaiņas savā dzīvē.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu