Saeima varētu neatzīt drīzumā gaidāmās Baltkrievijas prezidenta "vēlēšanas" par likumīgām, izriet no Saeimas Ārlietu komisijas sagatavotā paziņojuma projekta, kuru 23. janvāra sēdē skatīs Parlaments.
Saeima varētu noliegt Baltkrievijas prezidenta "vēlēšanu" leģitimitāti
Parlamenta paziņojuma projektā pausta nostāja, ka Baltkrievijā valdošais režīms ir ilgstoši izrēķinājies ar savas valsts pilsonisko sabiedrību, spīdzinot un nepamatoti turot ieslodzījumā tūkstošiem iedzīvotāju, un daudzi bijuši spiesti pamest savu valsti, bēgot no represijām.
Tāpat paziņojuma projektā akcentēts, ka ar 26.janvārī paredzētajām tā sauktajām prezidenta vēlēšanām "nav nekā kopīga ar brīvu un godīgu vēlēšanu procesu", jo tās raksturo starptautiski atzītu novērotāju klātbūtnes neesība, totāla opozīcijas apspiešana, neatkarīgo masu mediju iznīcināšana un represiju pastiprināšana, kas liedz Baltkrievijas iedzīvotājiem jebkādu iespēju brīvi paust savu politisko gribu.
Plānots, ka Saeima paziņojumā uzsvērs, ka Baltkrievijas režīma vadītājs Aleksandrs Lukašenko kopš 2020.gada ir zaudējis jebkādu leģitimitāti un jaunās "vēlēšanas" kalpo vienīgi par simbolisku žestu režīma uzturēšanai pie varas. Pieņemot paziņojumu, Saeima akcentēs, ka tā nosoda Baltkrievijas režīma sistemātiskos cilvēktiesību pārkāpumus, tostarp neatkarīgo mediju iznīcināšanu, opozīcijas apspiešanu un politieslodzīto turēšanu necilvēcīgos apstākļos.
Saeimas paziņojumā plānots iekļaut aicinājumu, lai Baltkrievijas varas iestādes nekavējoties atbrīvo visus politieslodzītos, pārtrauc represijas un ievēro starptautiskās saistības attiecībā uz cilvēktiesībām un demokrātijas principiem.
Paziņojuma projektā atbalstīta Baltkrievijas demokrātisko spēku un pilsoniskās sabiedrības tiekšanās pēc brīvas, neatkarīgas un demokrātiskas valsts. Tajā pausts arī aicinājums starptautiskajai sabiedrībai pastiprināt sankcijas pret Lukašenko režīmu un iestāties pret jebkādiem mēģinājumiem to legalizēt starptautiskajā arēnā.
Kā ziņots, diktators Lukašenko, kurš pārvalda Baltkrieviju jau gandrīz 30 gadus un ir apklusinājis gan opozīciju, gan neatkarīgos masu medijus, tā dēvētajās prezidenta vēlēšanās 26.janvārī kandidēs uz septīto pilnvaru termiņu.
Pēc iepriekšējo vēlēšanu rezultātu viltošanas, kārtējo reizi par uzvarētāju pasludinot Lukašenko, 2020.gadā visu valsti pārņēma plaši masu protesti. Tie tika nežēlīgi apspiesti. Aptuveni 65 000 cilvēku tika aizturēti. Citi bija spiesti bēgt no Baltkrievijas. Cilvēktiesību aktīvisti lēš, ka patlaban valstī ir aptuveni 1300 politieslodzīto. Tagad visi ietekmīgākie opozīcijas pārstāvji atrodas vai nu cietumā, vai ārvalstīs.
Baltkrievijas demokrātisko spēku līdere Svjatlana Cihanouska, kura kopš kandidēšanas 2020.gada prezidenta vēlēšanās dzīvo trimdā, gaidāmās vēlēšanas nosaukusi par farsu un aicināja baltkrievus balsot pret visiem kandidātiem.
Februārī notikušajās parlamenta un pašvaldību vēlēšanās, kurās drīkstēja piedalīties tikai Lukašenko lojāli kandidāti, Baltkrievija pirmo reizi atteicās uzaicināt novērotājus no Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO).