Nosodot ilgstošos un nopietnos cilvēktiesību un demokrātijas principu pārkāpumus Baltkrievijā, kas vēl vairāk pastiprinājušies pirms tā sauktajām vēlēšanām, Eiropas Parlaments (EP) aicina Eiropas Savienību (ES), tās dalībvalstis un starptautisko sabiedrību pēc vēlēšanām neatzīt diktatora Aleksandra Lukašenko kā Baltkrievijas prezidenta leģitimitāti, aģentūru LETA informēja EP preses sekretārs Jānis Krastiņš.
Eiropas Parlaments aicina bloka valstis neatzīt diktatora Lukašenko kā Baltkrievijas prezidenta leģitimitāti
Deputāti norāda, ka atšķirībā no 2020.gada vēlēšanām šomēnes gaidāmajās vēlēšanās ir tikai "pro forma kandidāti". Rezolūcijā deputāti arī atkārtoti uzsver, ka neatzīst Lukašenko un viņa nelikumīgo režīmu, un pauž nelokāmu atbalstu Baltkrievijas tautai tās cīņā par demokrātiju, brīvību un cilvēktiesībām.
EP deputāti pauž nopietnas bažas arī par politieslodzīto stāvokli Baltkrievijā, kuru skaits pēc Baltkrievijas cilvēktiesību organizācijas "Viasna" datiem pārsniedz 1200. Rezolūcijā ES un tās dalībvalstis tiek aicinātas turpināt izmeklēt cilvēktiesību pārkāpumus šajā valstī un atbalstīt pasākumus vainīgo saukšanai pie atbildības, tostarp izmantojot universālu jurisdikciju.
Deputāti arī nosoda Lukašenko režīma līdzdalību Krievijas agresijas karā pret Ukrainu un nosoda Baltkrievijas tīšu pakļaušanu Krievijai tā dēvētajā Apvienotajā valstī. Viņi mudina ES un tās starptautiskos partnerus paplašināt un pastiprināt sankcijas pret personām un organizācijām, kas atbildīgas par represijām Baltkrievijā un par Baltkrievijas dalību Krievijas agresijas karā pret Ukrainu.
Rezolūcija tika pieņemta ar 429 balsīm par, 205 - pret un 23 deputātiem atturoties.
LETA jau rakstīja, ka Lukašenko, kurš pārvalda Baltkrieviju jau gandrīz 30 gadus un ir apklusinājis gan opozīciju, gan neatkarīgos masu medijus, tā dēvētajās prezidenta vēlēšanās 26.janvārī kandidēs uz septīto pilnvaru termiņu.
Pēc iepriekšējo vēlēšanu rezultātu viltošanas, kārtējo reizi par uzvarētāju pasludinot Lukašenko, 2020.gadā visu valsti pārņēma plaši masu protesti. Tie tika nežēlīgi apspiesti. Aptuveni 65 000 cilvēku tika aizturēti. Citi bija spiesti bēgt no Baltkrievijas. Cilvēktiesību aktīvisti lēš, ka patlaban valstī ir aptuveni 1300 politieslodzīto. Tagad visi ietekmīgākie opozīcijas pārstāvji atrodas vai nu cietumā, vai ārvalstīs.
Baltkrievijas demokrātisko spēku līdere Svjatlana Cihanouska, kura kopš kandidēšanas 2020.gada prezidenta vēlēšanās dzīvo trimdā, gaidāmās vēlēšanas nosaukusi par farsu un aicināja baltkrievus balsot pret visiem kandidātiem.
Februārī notikušajās parlamenta un pašvaldību vēlēšanās, kurās drīkstēja piedalīties tikai Lukašenko lojāli kandidāti, Baltkrievija pirmo reizi atteicās uzaicināt novērotājus no Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO).