"Ir saprotams sabiedrības satraukums. (...) Vēlos uzsvērt, ka Kultūras ministrija arī šogad finansējumu starpsvētku pasākumiem saglabājusi līdzšinējā apmērā. Lai risinātu situāciju šonedēļ tikšos gan ar Latvijas Pašvaldību savienības, gan LNKC, gan pašvaldību pārstāvjiem," pēc komisijas sēdes izteikusies kultūras ministre Agnese Lāce (P).
Līdz nākamajiem Dziesmu un deju svētkiem ir palikuši trīs gadi. LNKC vadītāja informēja, ka ir uzsākts darbs pie svētku tēmas un vadmotīva, ar ko strādātu pie mākslinieciskajām koncepcijām. Svētku virstēmas definēšanai tiks pieaicināti jaunie literāti, jo "dziesmu svētki ir ilgtermiņa [pasākums], no paaudzes paaudzē".
Māksliniecisko koncepciju konkursus plānots izsludināt gada sākumā. Uzvarētājus galvenajiem pasākumiem sola uzzināt šogad. Tāpat tiks izsludināts konkurss uz svētku izpilddirektora amatu, kā arī norit darbs ar svētku potenciālajiem atbalstītājiem.
Mākslinieciskie kolektīvi nākamgad sāks pakāpeniski apgūt svētku koprepertuāru, un tad gaidāmas pirmās skates. Tāpat turpināsies starpsvētku pasākumi un svētku pasākumu māksliniecisko koncepciju konkursi, kā arī strādās svētku pasākumu mākslinieciskās grupas.
Tiek sagaidīts, ka nākamgad darbu uzsāks svētku biroja kodols, kas secīgi paplašināsies līdz 2028.gadam, kā arī tiks apstiprināta svētku norises vieta un laiks.
LNKC bāzes budžetā no 2025. līdz 2028.gadam svētku procesam gadā paredzēti 415 243 eiro. No tiem 186 000 eiro gadā iezīmēti virsvadītājiem un virsdiriģentiem, bet 229 243 eiro - starplaika pasākumiem.
LNKC vadītāja vērtēja, ka finansējums uz "visu lielo kopienas apjomu nav pietiekams", taču budžeta izstrādē "izdarīts viss iespējamais".
Svētku sagatavošanai un īstenošanai šogad finansējums nav paredzēts. Nākamgad, pēc LNKC aplēsēm, būs nepieciešami 740 776 eiro, bet 2027.gadā - 2 459 224 eiro. 2028.gadā varētu būt nepieciešami 9,7 miljoni eiro, no kuriem 5 miljonus eiro novirzītu pašvaldībām mērķdotācijās dalībnieku uzņemšanai.
Dziesmu un deju svētku kustībā šogad iesaistīti 1686 mākslinieciskie kolektīvi. No tiem 1483 ir pašvaldību dibināti, bet vēl 203 kolektīviem ir citiem dibinātāji.
XXVII Vispārējie latviešu Dziesmu un XVII Deju svētki notika tradīcijas 150 gadu zīmē. Vairāk nekā 60 svētku pasākumos piedalījās 40 560 dalībnieku no 23 valstīm.