Latgales reģionā jāpalielina sieviešu atsaucība dzemdes kakla vēža skrīningam, aģentūru LETA pēc tikšanās ar Daugavpils slimnīcas valdes priekšsēdētāju Intu Vaivodi un valdes locekli Edgaru Labsvīru informēja Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS).
Latgales reģionā ir zemākā atsaucība valsts apmaksātajam dzemdes kakla vēža skrīningam
Kā norāda slimnīcā, tieši Latgalē ir zemākie vakcinācijas rezultāti pret cilvēka papilomas vīrusu un arī zemākā atsaucība valsts apmaksātajam dzemdes kakla vēža skrīningam.
Tikšanās laikā secināts, ka dzemdes kakla vēža izskaušanā ir jāiesaistās plašākam ārstniecības speciālistu lokam, ietverot ne tikai ginekologus un vecmātes, bet arī ģimenes ārstus un ģimenes ārstu prakšu māsas.
Līdztekus tam būtiski ir Daugavpils slimnīcā turpināt nodrošināt kolposkopijas izmeklējumus pēcskrīninga posmā, lai Latgales reģiona sievietēm nodrošinātu iespējami ātrāku palīdzību un veselības problēmu risinājumu.
Daugavpils reģionālajā slimnīcā darbojas viens no pēcskrīninga izmeklējumu centriem, kur tiek veikti kolposkopijas izmeklējumi. Svarīgi, ka tieši reģionos tiek saglabāti un darbojas kompetenču centri, kur strādā kolposkopijas speciālisti, ļaujot sniegt kvalitatīvus ārstniecības pakalpojumus, uzsvēra RAKUS.
Tā kā Austrumu slimnīca ir klīniskās apmācības bāze Daugavpils ginekoloģijas rezidentiem, tika pārrunāta arī mācību procesa turpmāka nodrošināšana.
Tikšanās notika dzemdes kakla vēža modrības mēnesī, kad Austrumu slimnīcas Ginekoloģijas slimnīcas vadošie speciālisti sadarbībā ar slimnīcas Mācību centru organizē apmācību un pieredzes apmaiņas seminārus Latvijas reģionos, lai pievērstu uzmanību dzemdes kakla vēzim.
Seminārus Daugavpilī apmeklējušas teju 100 dažāda profila ārstniecības personas - ginekologi, vecmātes, ģimenes ārsti un māsas. Nākamais apmācību pasākums notiks Cēsīs 31.janvārī.
Latvijas dzemdes kakla vēža izglītības fonda vadītāja, ginekoloģe Kristīne Pčolkina piebilst, ka dzīvildzes rādītāji ar dzemdes kakla vēzi Latvijā joprojām ir ap 50%, bet citur pasaulē un Eiropā tie ir augstāki.
Viņa skaidro, ka Latvijā joprojām saslimšana tiek atklāta vēlīnās stadijās biežāk nekā agrīni, tāpēc jāpievērš uzmanība vakcinācijai pret cilvēka papilomas vīrusu un skrīningam. Aptuveni 99% dzemdes kakla vēža izraisītājs ir tieši cilvēka papilomas vīruss, viņa norāda.
Ginekoloģes ieskatā, arī personalizēta pieeja ar sieviešu sazvanīšanu un aicināšanu uz skrīningu ir atbalstāma - to ir pierādījušas daudzas ģimenes ārstu prakses ne tikai attiecībā uz šo pārbaudi.
"Ja pacientam piezvana ārsts un pasaka, ka jums nav izdarīts tas un tas, vai arī jums ir nepieciešama revakcinācija, tad, protams, pacients uz to visbiežāk atsaucas," norāda Pčolkina.