Bankas atsaucas uz nesenajiem Eiropas Savienības tiesas un Somijas tiesas lēmumiem, kas skatīja līdzīgas lietas un lēma, ka tādi pakalpojumi ir iekļaujami gada procentu likmes kopējā aprēķinā.
Nebanku aizdevēji savukārt uzskata, ka Latvijas likums neattiecas uz šo pakalpojumu, jo tas nav ne obligāts, ne paredzams. Savulaik tas ir bijis saskaņots ar uzraugu. “Šeit nav notikusi negodprātīga rīcība. Šeit ir notikusi ļoti atklāta rīcība, izvērtējot, vai pakalpojums atbilst likumam vai nē, konsultējoties ar uzraugu. Un tad pāris gadus vēlāk kāds saka no malas, ka tas ir mēģinājums apiet. Nu man liekas, ka tāda diskusija nu īsti nav vietā,” tā uzsvēra “FinTech Latvia” asociācijas vadītāja Tīna Lūse.
Tomēr diskusiju ir gatavi sākt arī paši nozares dalībnieki. Vismaz tie, kuri šādu maksu nepiemēro. “Mūsuprāt, komercprakse, kurā tiek piemērota komisijas maksa par kredītu pieteikumu paātrinātu izskatīšanu, vērtējama negatīvi,” situāciju komentēja “VIA SMS.lv” vadītājs Mārtiņš Magdeburgers.
“Lai nodrošinātu taisnīgāku kreditēšanas vidi un novērstu praksi, kas varētu radīt pārmērīgu finansiālu slogu kredītņēmējiem, ir nepieciešams ierobežot šādu maksu piemērošanu,” tādu viedokli pauda “IPF Digital Latvia” vadītājs Toms Vandāns. Un arī “InCredit group” Juridiskās daļas vadītāja Agnija Miļūna klāstīja līdzīgu uzņēmuma pozīciju: “Eiropas Savienības tiesas spriedums ir iespēja ieviest vienotus nosacījumus Latvijas nebanku aizdevēju nozarē.”
Jomas uzraugs situāciju vērtē jau pusgadu. Pērn augustā, atbildot bankām, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs rakstīja, ka ir mainījis savu nostāju un aicināja uzņēmējus pārtraukt šo praksi. Turklāt apsvēra domu par administratīvās lietas ierosināšanu patērētāju kolektīvo interešu aizsardzībai. Taču nekādu lēmumu vēl aizvien nav.