Regulatora aprēķins ir tāds, ka Baltijā aizvien trūkst elektroenerģijas un tā ir jāimportē. Jo ražotāju būs vairāk, jo zemāka būs elektrības cena biržā, tādēļ ieguvēji būs visi. Tam gan nepiekrīt lielie elektroenerģijas patērētāji - ražotnes, datu centri un citi.
"Izmaksas tiek sadalītas nevis vienmērīgi pēc tirgus dalībniekiem, kādas nebalansa izmaksas rada katrs no tiem, bet atradīsim vienus, kuriem varbūt uzliekam mazāk, un pārējiem intuitīvi uzliekam vairāk. Un tad, nu, protams, šinī gadījumā, tāpat kā daudzos citos gadījumos, patērētāji bieži vien samaksā vairāk. Viņi ir tālāk no lēmumu pieņemšanas. Viņu īpašnieki nav valsts. Viņi nemaksā regulācijas nodevas par tiešo. Viņi maksā ar saviem rēķiniem netieši. Un te es redzu, jā, kad vienā brīdī balanss pārsvērās par labu elektrības ražotājam, elektrostacijām," norāda Ābele.
Tikmēr Samtiņš uzsver, ka ieguvēji esot visi kā sabiedrība, jo mēs atslēdzamies no Krievijas energosistēmas.
"Tātad iegūstam mēs visi, jautājums tikai, kā šīs izmaksas sadalīt. Šobrīd tas izmaksu sadalīšanas modelis nav līdz galam caurspīdīgs, tajā parādās iespējas negodprātīgumam no tirgotāju puses, kas īsti nav pareizi," viņš norāda.
Jaunais maksājums netiek saukts par tarifu, līdz ar to elektrības rēķinā to atsevišķi neuzrādīs. Saeimā gan iesniegts priekšlikums to izdalīt no rēķina, lai mazinātu mānīšanās risku.
"Augstsprieguma tīkls" prognozē, ka balansēšanas maksa būs 3 vai 4 eiro par megavatstundu. Citi eksperti pieļauj, ka tā būs divas vai trīs reizes lielāka. Mājsaimniecībām pie rēķina klāt varētu nākt pāris eiro, lieliem patērētājiem tas nozīmē desmitiem vai pat simtiem tūkstošu eiro.
Novembrī darbu sāks Augstspriegumu tīkla lieljaudas baterija Rēzeknē. Tādēļ nākamgad tīkla balansēšana varētu būt uz pusi lētāka. Tīkla operators cer, ka tirgus dalībnieki arī iepirks baterijas un tā samazinās kopējās balansēšanas izmaksas.