Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis 11. janvārī sociālo tīklu platformā "X" publicēja divu Ukrainas aizstāvju sagūstītu Ziemeļkorejas karavīru attēlus. Viņi uzskatāmi par pirmajiem karagūstekņiem no Ziemeļkorejas kopš Korejas kara, kas norisinājās 20. gadsimta 50. gados. Kā izdevumam "The Times" norāda organizācijas "Brīvība Ziemeļkorejā" pārstāvis Sukils Parks, ziemeļkorejiešiem uzturēšanās Ukrainā ir kas nepieredzēts.
Medijs: sagūstītie ziemeļkorejieši Ukrainā jūtas tā, it kā būtu izkāpuši no laika mašīnas (2)
Platformā "X" aizvadītajā nedēļā arī tika publicēti video, kuros Ziemeļkorejas karagūstekņi atzīst, ka nezina, kādā valstī atrodas. Jautāti, vai vēlas atgriezties mājās, viens no viņiem apstiprinoši pamāj ar galvu, bet otrs atbild, ka vēlas dzīvot Ukrainā.
Sukils norāda, ka šie divi cilvēki, kuri ir nonākuši sev pavisam svešos apstākļos, ir nobijušies, apmulsuši un viņu priekšā ir nostādīta sarežģīta izvēle.
"Ziemeļkoreju pamest ir ļoti grūti. Ne obligāti doktrinācijas dēļ, bet arī tādēļ, ka tās ir viņu mājas. Tur ir viņu ģimenes un viņiem, tāpat kā citiem cilvēkiem, tas ir būtisks faktors," saka Parks.
Britu žurnālists un vairāku grāmatu par dzīvi Korejas pussalas valstīs Daniels Tjudors norāda, ka apsūdzētiem Ziemeļkorejas režīma nodevējiem sekas var būt smagas. "Viņi domās tā: es varu pārvākties uz Eiropu un dzīvot labāku dzīvi, bet kas notiks ar manu mammu un tēti? Režīms aizbēgušā cilvēka ģimenes locekļus var nosūtīt uz darba nometnēm, iespējams, arī uz ļoti ilgu laiku."
Sukils piebilst, ka sagūstītie, visticamāk, neapzinās savas tiesības, kas viņiem pienākas kā karagūstekņiem un, iespējams, savas atbildes uz jautājumiem pauduši ar nojautu, ka jebkura nepareizā atbilde varētu novest pie spīdzināšanas vai nāves.
Sukils piebilst, ka šie karavīri, tāpat kā bēgļi no Ziemeļkorejas, ar kuriem viņš ir strādājis, Eiropā jūtas tā, kā būtu izkāpuši no laika mašīnas. "Tas ir tā, it kā kāds no Viktorijas laikmeta Anglijas ierastos mūsdienu Anglijā," stāsta Sukils. "Lai gan sabiedrības pamati abās valstīs ir tādi paši, viņiem elementāras lietas kā karstais ūdens vai tualete mājā varētu šķist kaut kas neticams."
Īsi pēc tam, kad Ziemeļkorejas karavīri tika nosūtīti karā pret Ukrainu līdzās Krievijas armijai, tiešsaistē parādījās neapstiprināti ziņojumi, ka daļa karavīru, kuri iepriekš nekad nebija brīvi lietojuši internetu, ir kļuvuši atkarīgi no tiešsaistes pornogrāfijas. Sukils Parks apšauba šo ziņu patiesumu, taču norāda, ka interneta plašums nepieredzējušam lietotājam var šķist elpu aizraujošs.
Saskaņā ar Dienvidkorejas izlūkdienesta datiem no 12 000 Ziemeļkorejas karavīru, kas kopš 2024. gada oktobra izvietoti Krievijas Kurskas apgabalā, ir nogalināti aptuveni 300 un ievainoti 2700.