Iekšlietu ministrija (IeM) sagatavojusi grozījumus Nacionālās drošības likumā, kas paredz aizliegt Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem ieņemt amatus kritiskās infrastruktūras un Eiropas mērogā īpaši nozīmīgas kritiskās infrastruktūras pārvaldes struktūrās.
IeM rosina aizliegt Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem strādāt valsts kritiskās infrastruktūras pārvaldes struktūrās
Kritiskā infrastruktūra ir Latvijā izvietoti objekti, sistēmas vai to daļas, kuras ir būtiskas svarīgu sabiedrības funkciju īstenošanas, kā arī cilvēku veselības aizsardzības, drošības, ekonomiskās vai sociālās labklājības nodrošināšanai.
Lai stiprinātu Latvijas valsts un sabiedrības drošībai nozīmīgās kritiskās infrastruktūras aizsardzību, grozījumi paredz, ka kritiskās infrastruktūras īpašniekam, patiesā labuma guvējam vai tiesiskajam valdītājam ir jābūt lojālam Latvijai un tās Satversmei un ir aizliegts sniegt atbalstu, tajā skaitā arī informatīvu, personām vai valstīm, kas grauj vai apdraud demokrātisku valstu teritoriālo nedalāmību, suverenitāti un neatkarību vai konstitucionālo iekārtu.
Tāpat grozījumi paredz, ka Krievija vai Baltkrievija, tās pilsoņi vai juridiskās personas, kuras ir reģistrētas Krievijā vai Baltkrievijā, nevar kļūt par kritiskās infrastruktūras vai Eiropas mēroga īpaši nozīmīgās infrastruktūras īpašnieku, valdītāju vai patiesā labuma guvēju, kā arī Krievijai vai Baltkrievijai piederīgām personām aizliegts ieņemt amatus kritiskās infrastruktūras un Eiropas mērogā īpaši nozīmīgas kritiskās infrastruktūras pārvaldes struktūrās.
Grozījumi paredz, ka Krievijas un Baltkrievijas pilsoņi nevarēs tikt nodarbināti vai sniegt pakalpojumu kritiskajā infrastruktūrā vai Eiropas mērogā īpaši nozīmīgā kritiskajā infrastruktūrā, ja pakalpojuma sniegšana ietver piekļuvi kritiskās infrastruktūras funkcionēšanai nozīmīgai informācijai vai tehnoloģiskām iekārtām.
Grozījumi paredz, ka Krievijas vai Baltkrievijas pilsoņi varēs veikt darbu kritiskajā infrastruktūrā vai Eiropas kritiskajā infrastruktūrā izņēmuma kārtā ar valsts drošības iestādes atsevišķu atļauju.
Grozījumi būs jāskata valdībai un pēc tam jāpieņem Saeimai.