Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

Medijs: Ukraina mēģina Trampam ieskaidrot, ka pāragras sarunas ar Krieviju būtu liktenīgas

Mihailo Podoļaks
Mihailo Podoļaks Foto: TT NYHETSBYRÅN/Scanpix

Ukraina ir skaidrojusi jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa komandai, ka pāragrs mēģinājums sākt miera sarunas ar Krieviju būtu liktenīgs Ukrainai. Vispirms agresors ir jāpadara vājāks un tikai tad ar viņu var sākt sarunas, raksta Lielbritānijas izdevums "The Telegraph".

Lai gan Tramps jau ir pārstājis runāt par "mieru 24 stundu laikā", viņa komandas locekļi joprojām sola mieru "100 dienu laikā" vai "pēc dažiem mēnešiem". Šādi mēģinājumi precīzi noteikt kara beigu laiku rada bažas Kijivā.

"Runa ir par to, ka šeit nevar pieņemt vienkāršus un ātrus lēmumus. Iniciatīva ir jākontrolē, to nevar atdot Krievijai,"

uzsver Ukrainas prezidenta kancelejas vadītāja padomnieks Mihails Podoļaks.

Kamēr Krievijas armija lēnām virzās uz priekšu Donbasā, Ukraina īsteno savu galveno stratēģiju tālu aiz frontes līnijas, norāda Ukrainas amatpersonas. Runa ir par Ukrainas bezpilota lidaparātu tālās darbības rādiusa triecieniem pret svarīgākajiem Krievijas militāri rūpnieciskā kompleksa un naftas pārstrādes objektiem.

Podoļaks norāda, ka šie triecieni būtiski ietekmē Krievijas ekonomiku, kas ir Putina lielākā ievainojamība. Viņš saka, ka ir būtiski, lai Kremlis iesaistītos sarunās, jo ir spiests to darīt, nevis tāpēc, ka pats tā izlēma.

"46% Krievijas naftas pārstrādes nozares ir pakļauta uzbrukumiem vai atrodas Ukrainas ieroču darbības zonā. Tas nozīmē, ka Krievija pakāpeniski zaudē ievērojamu daļu šīs svarīgākās ekonomikas nozares. Turklāt tiek skartas arī svarīgākās militārās infrastruktūras Krievijas Eiropas reģionā. Mums ir jāspēj saglabāt šo spiedienu, ja vēlamies sākt sarunas no spēka pozīcijām. Tikai tad, ja Krievija cietīs zaudējumus, tā būs gatava jēgpilnām sarunām," teica Podoļaks.

Tomēr kāds avots Ukrainas izlūkdienestā izdevumam norāda, ka vairumā gadījumu krieviem izdevies salabot naftas iekārtas "nedēļas laikā". Avots uzskata, ka tikai papildu Rietumu raķešu piegādes apvienojumā ar stingrākām sankcijām enerģētikas jomā liks Putinam apsvērt agresijas ierobežošanu.

Pēc Podoļaka domām,

Kijivai vismaz daļēji izdevies pārliecināt Trampa komandu, ka Krievijas agresija Ukrainā “nav tik daudz vērsta uz Ukrainas teritorijas sagrābšanu, cik uz ietekmes pārdali” Eiropā.

Proti, Trampam tika paskaidrots, ka Putina galīgais mērķis ir nevis sagrābt Zaporižju, bet gan pēc iespējas vairāk vājināt Rietumus.

Neraugoties uz piesardzīgo optimismu, Ukrainas amatpersonas klusi gatavojas tam, ka sarunas varētu notikt no ne visai labvēlīgas pozīcijas, ja Tramps mēģinās uzspiest ātru mieru uz Ukrainas rēķina.

Šādā gadījumā Ukraina centīsies sarunu procesā iesaistīt savus Eiropas partnerus, jo īpaši Apvienoto Karalisti, un centīsies panākt partnervalstu militārā kontingenta izvietošanu tās teritorijā kā drošības garantiju.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu