Rīgas rajona tiesa šonedēļ par spiegošanu Krievijas labā piespriedusi astoņu gadu cietumsodu 72 gadus vecam Krievijas pilsonim, bijušajam padomju virsniekam, aģentūra LETA noskaidroja prokuratūrā.
Rīgā piespriež astoņu gadu cietumsodu 72 gadus vecam Krievijas pilsonim par spiegošanu Krievijas labā
Apsūdzētais spriedumu varēs pārsūdzēt Rīgas apgabaltiesā.
Apsūdzētais pēc atvaļināšanās no PSRS bruņotajiem spēkiem palicis dzīvot Latvijā.
Saskaņā ar prokuratūras apsūdzību, vīrietis ieguvis publiski pieejamu informāciju par Latvijas politiskajiem procesiem, kritiskās infrastruktūras un militāriem objektiem Rīgas lidostas apkārtnē, proti, par pašā lidostā notiekošo, tās teritorijā veiktajiem remontdarbiem, angāru būvniecību, kā arī novērojis Zemessardzes 17.bataljona apkārtnes teritoriju.
Iegūto informāciju viņš nodevis Krievijas izlūkdienesta pārstāvim, braucot personīgi uz Kaļiņingradu. Konkrētu nodotās informācijas apjomu gan apsūdzībai bija grūti noteikt, ņemot vērā, ka spiegošana ir notikusi ilgstošā laikā un apsūdzētais iegūtās ziņas nodevis, personīgi dodoties uz Krieviju.
Tāpat viņa garāžā tika atrastas spridzināšanas briketes - viena 975 gramus smaga heksogēna brikete un četras trotila briketes ar kopējo masu 759,4 grami, kā ar 136 patronas.
Prokurore par apsūdzībā norādītajiem noziegumiem tiesas debatēs prasīja piespriest vīrietim brīvības atņemšanu uz astoņiem gadiem un probācijas uzraudzību uz diviem gadiem. Tiesa šo sodu arī piesprieda.
Jau ziņots, ka Valsts drošības dienests (VDD) Krievijas pilsoni aizturēja 2023.gada 20.decembrī. Kriminālprocess pret šo personu sākts pāris dienas agrāk - 18.decembrī. VDD veica izmeklēšanas darbības piecos ar šo personu saistītos objektos Rīgā un tās apkārtnē.
2024.gada maijā dienests lietu nodeva apsūdzības uzrādīšanai.
Latvijas tiesas pēdējos gados skatījušas vairākas VDD sāktās krimināllietas par spiegošanu Krievijas un Baltkrievijas labā. Piemēram, pirmās instances tiesa bijušajam Saeimas deputātam Jānim Ādamsonam par spiegošanu Krievijas labā piespriedusi cietumsodu uz astoņiem gadiem un sešiem mēnešiem.
Pirmās instances tiesa Ādamsonu tiesāja par četru noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu, tostarp par svešas mantas iegūšanu ar viltu nelielā apmērā, šaujamieroču munīcijas iegādāšanos un glabāšanu bez attiecīgas atļaujas, sodot ar brīvības atņemšanu uz astoņiem gadiem, ar probācijas uzraudzību uz diviem gadiem, īslaicīgu brīvības atņemšanu uz diviem mēnešiem, īslaicīgu brīvības atņemšanu uz diviem mēnešiem un īslaicīgu brīvības atņemšanu uz trīs mēnešiem.
Daļēji saskaitot piespriestos sodus, Ādamsonam tika noteikts galīgais sods - brīvības atņemšanu uz astoņiem gadiem un sešiem mēnešiem ar probācijas uzraudzību uz diviem gadiem.
Šajā pašā lietā Krievijas pilsoni, bijušo VDK darbinieku Genādiju Silonovu par spiegošanu tiesa sodīja ar brīvības atņemšanu uz septiņiem gadiem un sešiem mēnešiem, ar probācijas uzraudzību uz diviem gadiem.
Spriedums ir pārsūdzēts un atrodas Rīgas apgabaltiesā.
Citā lietā pērn rudenī pirmās instances tiesa taksistam Sergejam Sidorovam par spiegošanu Krievijas labā piesprieda brīvības atņemšanu uz septiņiem gadiem un probācijas uzraudzību uz diviem gadiem.
Rudenī viņam uzrādīta apsūdzība vēl vienā lietā par spiegošanu Krievijas labā. Šajā lietā apsūdzēta arī Aleksandra Dubjago māte par neizpaužamu ziņu vākšanu Krievijas labā. Aleksandrs Dubjago 2022.gada 10.maijā pie okupācijas pieminekļa Pārdaugavā staigāja ar Krievijas karogu. Par šīm darbībām pret Dubjago tika sākts kriminālprocess un Dubjago pat kādu laiku pavadīja apcietinājumā, taču vēlāk Valsts drošības dienests lietu izbeidza.