Impīčmenta ceļā no amata atstādinātais Dienvidkorejas prezidents Juns Sukjols trešdien tika aizturēts par savu īslaicīgo karastāvokļa izsludināšanu.
Aizturēts no amata atstādinātais Dienvidkorejas prezidents
Juns tika aizturēts, kad vairāki simti pretkorupcijas izmeklētāju un policistu iebruka viņa rezidencē. Viņš kļuvis par pirmo aizturēto valsts prezidentu Dienvidkorejas vēsturē.
Korupcijas izmeklēšanas biroja izmeklētāji un policisti agrā rītā ieradās viņa rezidencē. Daži no viņiem pārkāpa žogam, lai sasniegtu galveno ēku.
Šis bija otrais mēģinājums Junu aizturēt. Pirmais mēģinājums 3.janvārī bija neveiksmīgs, jo izcēlās stundām ilga konfrontācija ar Prezidenta apsardzes dienesta locekļiem, kas neļāva izmeklētājiem izpildīt aizturēšanas orderi.
Juna advokāts Soks Donhjons trešdienas rītā paziņoja, ka prezidents ir piekritis runāt ar izmeklētājiem un nolēmis atstāt rezidenci, lai novērstu "nopietnu incidentu".
"Prezidents Juns ir nolēmis šodien personīgi ierasties Korupcijas izmeklēšanas birojā," kā arī teikt runu, sociālajā tīklā "Facebook" pavēstīja viņa advokāts. Izmeklētāji neilgi pēc tam paziņoja, ka Juns ir aizturēts, izpildot aizturēšanas orderi.
Saskaņā ar šo orderi Juns ir aizturēts uz laiku līdz 48 stundām. Lai viņu paturētu apcietinājumā, izmeklētājiem būs jāpieprasa jauns orderis.
Pret Junu notiek izmeklēšana par iespējamu sacelšanos saistībā ar karastāvokļa izsludināšanu. Paralēli tai otrdien sākās viņa impīčmenta prāva, uz kuru viņš attiecās ierasties.
Juns 3.decembra vakarā pārsteidza valsti un starptautisko sabiedrību, izsludinot karastāvokli pirmoreiz kopš astoņdesmitajiem gadiem un nosūtot karavīrus un helikopterus uz parlamentu.
Prezidents 4.decembra rītā atcēla karastāvokli pēc tam, kad visi klātesošie Nacionālās asamblejas deputāti aicināja prezidentu to atcelt. Parlaments kopš 14.decembra ir atstādinājis Junu no amata impīčmenta ceļā.
Juns kā pamatojumu karastāvokļa noteikšanai minēja opozīcijas lomu, apsūdzot to simpatizēšanā Ziemeļkorejai. Kopš Korejas kara beigām 1953.gadā starp Dienvidkoreju un Ziemeļkoreju oficiāli pastāv karastāvoklis, jo karš beidzās ar pamieru, nevis miera līgumu.
Juna atcelšana no amata jāapstiprina Konstitucionālajai tiesai, kurai lēmums Juna lietā jāpieņem 180 dienu laikā. Ja Konstitucionālā tiesa apstiprinās Juna atcelšanu, divu mēnešu laikā būs jāsarīko jaunas prezidenta vēlēšanas.