Slovākijas parlamenta deputātu delegācijas lidmašīnai lidojumā uz Maskavu nebija jāpieprasa atļauja šķērsot Latvijas gaisa telpu, aģentūra LETA noskaidroja Civilās aviācijas aģentūrā (CAA).
CAA skaidro, kādēļ Slovākijas delegācija lidojumā uz Maskavu drīkstēja šķērsot Latvijas gaisa telpu (5)
CAA pārstāvji skaidroja, ka Slovākijas delegācijas lidojums Latvijas gaisa telpu izmantoja ar valsts gaisa kuģa statusu.
Gaisa telpas izmantošanu šādā gadījumā regulē Ministru kabineta (MK) 2015.gada 27.janvāra noteikumi "Latvijas Republikas gaisa telpas izmantošanas atļaujas piešķiršanas kārtība starptautisko publisko tiesību subjektiem", kuri ir Ārlietu ministrijas pārziņā.
Noteikumi paredz, ka Ārlietu ministrijas izsniegtā lidojumu atļauja nav nepieciešama NATO, tās dalībvalsts vai Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts gaisa kuģiem, kuri tiek izmantoti valstu vadītāju, parlamentu priekšsēdētāju, valdību vadītāju, ārlietu ministru un valstu oficiālo delegāciju pārvadāšanai.
CAA skaidroja, ka šādi gaisa kuģi atbilstoši likumam par aviāciju tiek klasificēti kā valsts gaisa kuģi.
Arī par gaisa satiksmes organizēšanu Latvijā atbildīgajā "Latvijas gaisa satiksmē" (LGS) aģentūrai LETA skaidroja, ka konkrētais lidojums izmantoja Latvijas gaisa telpu ar valsts gaisa kuģa statusu un šādos gadījumos atļauja starptautisko publisko tiesību subjektu gaisa kuģiem nav nepieciešama.
LGS informēja, ka Slovākijas lidmašīna, pirms ielidoja Latvijas gaisa telpā, šķērsoja Čehijas, Vācijas un Zviedrijas gaisa telpas.
Slovākija ir gan NATO, gan ES dalībvalsts.
Jau ziņots, ka Maskavā oficiālā vizītē ieradusies Slovākijas parlamenta deputātu delegācija.
Šo delegāciju vada parlamenta priekšsēdētāja vietnieks Andrejs Danko, kurš ir valdošajā koalīcijā ietilpstošās nacionālistiskās un prokrieviski noskaņotās Slovāku Nacionālās partijas (SNS) līderis. Vizītē piedalās arī deputāti no prokremliskā premjerministra Roberta Fico vadītās partijas "Kurss - sociāldemokrātija" ("Smer-SD").
Pēc Danko teiktā, Polija nav ļāvusi delegācijas lidmašīnai izmantot gaisa telpu, tāpēc nācies lidot pāri Čehijai un Vācijai.
Savukārt Polijas Ārlietu ministrijas pārstāvis, komentējot Danko sacīto, teica, ka no Slovākijas saņemtie dokumenti, lūdzot atļauju, bijuši nepilnīgi, taču, kad Polija lūgusi tos papildināt, Slovākijā pieņemts lēmums mainīt maršrutu, ziņo Polijas sabiedriskais radio.
Vizīte Maskavā turpināsies līdz trešdienai, 15.janvārim, un tās programmā paredzēts, ka deputāti pārrunās iespējas piegādāt Krievijas gāzi Slovākijai pēc Ukrainas lēmuma pārtraukt Krievijas gāzes tranzītu uz Centrāleiropu pa cauruļvadu "Družba", kā arī apspriedīs karu Ukrainā.
Pirmdien Slovākijas deputātiem plānots tikties ar Krievijas parlamenta apakšpalātas Valsts domes priekšsēdētāju Vjačeslavu Volodinu, bet otrdien, 14.janvārī, - ar parlamenta augšpalātas Federācijas padomes spīkeri Valentīnu Matvijenko.
Šis deputātu brauciens seko Fico vizītei Maskavā decembrī, kad viņš Kremlī tikās ar diktatoru Vladimiru Putinu un apsprieda gāzes piegādes.
Slovākija bija viena no pēdējām ES valstīm, kas saņēma Krievijas gāzi pa cauruļvadu caur Ukrainu. Taču līgums par tranzītu beidzās 31.decembrī, un Kijiva pieņēma principiālu lēmumu to nepagarināt.