Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

Igaunijā vakcinācijas pret Covid-19 obligātu prasību karavīriem atzīst par likumīgu

"Astra Zeneca" vakcīna pret Covid-19. Ilustratīvs attēls.
"Astra Zeneca" vakcīna pret Covid-19. Ilustratīvs attēls. Foto: Paula Čurkste/LETA

Igaunijas augstākā tiesa - Valsts tiesa - noraidījusi bijušā karavīra prasību pret valsts Aizsardzības spēkiem par atvaļināšanu no dienesta, jo viņš pandēmijas laikā atteicās vakcinēties pret Covid-19, tiesai secinot, ka vakcinācijas prasība Aizsardzības spēku personālam bija likumīga.

Strīds sākās, kad koronavīrusa Covid-19 pandēmijas laikā zemessardze "Kaitseliit" ("Aizsardzības līga") brīvprātīgajiem un Aizsardzības spēki saviem aktīvā dienesta karavīriem noteica prasību vakcinēties pret koronavīrusu. Aizsardzības spēku pārstāvis, kurš tolaik dienēja "Kaitseliit", neiesniedza vakcinācijas apliecinājumu, tādēļ "Kaitseliit" komandieris viņu atbrīvoja no miera laika pienākumiem. Saistībā ar to arī Aizsardzības spēku komandieris nolēma atbrīvot karavīru no aktīvā dienesta.

Atvaļinātais vadības lēmumu nepieņēma un apstrīdēja tiesā, norādot, ka nav likuma, kas noteiktu, ka vakcinācija par Covid -19 vai to apliecinošs dokuments ir priekšnosacījums dienestam. Viņa prasībā tika norādīts, ka tādējādi šāda apliecinājuma neiesniegšana nevar būs pamatojums atbrīvošanai no aktīvā dienesta.

2022.gada augustā Tallinas administratīvā tiesa daļēji apmierināja prasību un anulēja attiecīgos "Kaitseliit" un armijas rīkojumus, nolemjot, ka prasības iesniedzējam ir jāsaņem kompensācija 12 vidējo mēnešalgu apmērā. Administratīvā tiesa cita starpā norādīja, ka tiesību normas neparedz tūlītēju vispārēju vai kādām amata grupām noteiktu obligāto vakcināciju un tādējādi personai vajadzētu būt tiesībām izvēlēties, vai vakcinēties.

"Kaitseliit" un Aizsardzības spēki pārsūdzēja spriedumu Tallinas apgabaltiesā, kas pērn 16.martā apelāciju noraidīja un atstāja spēkā administratīvās tiesas spriedumu. Tomēr apelācijas instances tiesa grozīja sprieduma motivāciju, norādot, ka, tā kā apelācijas sūdzības iesniedzēja atvaļināšana ir pretrunā ar likumu, tas ir, "Kaitseliit" komandiera un Aizsardzības spēku komandiera rīkojumi par apelācijas sūdzības iesniedzēja atvaļināšanu tikuši pieņemti prettiesiski, nebija jāvērtē vakcinācijas prasības noteikšanas tiesiskais pamats un samērīgums.

Strīds nonāca augstākajā tiesā, kas anulēja iepriekšējās instances tiesas spriedumus nepareizas materiālo tiesību piemērošanas dēļ un pieņēma jaunu spriedumu noraidot atlaistā karavīra apelācijas sūdzību.

Augstākā tiesa norādīja, ka netiešās vakcinācijas prasība Aizsardzības spēkos bija pamatota ar darba drošības vajadzībām un bija pietiekams pamats šādas prasības noteikšanai.

Tiesa arī konstatēja, ka netiešā vakcinācijas prasība, kas noteikta ar Aizsardzības spēku komandiera iekšējiem noteikumiem, un normas, kurās tā balstās, ir samērīgas ar paredzēto mērķu sasniegšanu.

"Tās kalpoja sevišķi svarīgām sabiedrības interesēm: nodrošināt nepārtrauktu valsts pamatfunkciju izpildi un aizsargāt cilvēku dzīvību un veselību," norādīja Valsts tiesa.

Augstākās tiesas vērtējumā vakcinācijas prasības Aizsardzības spēku dalībniekiem īpašais mērķis bija uzturēt Aizsardzības spēku dienesta un reaģēšanas spējas un tādējādi arī valsts aizsardzības spējas jeb, īsāk sakot, valsts drošību.

"Vakcinācijas prasība bija atbilstoša un nepieciešama. Neraugoties uz zināmām neskaidrībām, Igaunijā izmantoto Covid-19 vakcīnu drošība un efektivitāte bija pietiekami pierādīta. Mērķu sasniegšanai nebija tikpat efektīvu, mazāk stingru pasākumu," konstatēja augstākā tiesa.

Augstākā tiesa arī norādīja, ka atvaļinātais Aizsardzības spēku karavīrs nav minējis nekādus īpašus apstākļus, kuru dēļ Aizsardzības spēkiem būtu bijis nepieciešams viņam piemērot izņēmumu attiecībā uz vakcinācijas prasības piemērošanu.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu